Dağlıca’da Şehit Olan Askerlerin İsimleri Belli Olmaya Başladı

PKK örgütü ile mücadelede en kanlı anlarını yaşayan ülkemiz, dün Hakkari Dağlıca’dan gelen acı haberle yasa boğuldu. 16 ocağa ateş düşüren menfur saldırının detayları ise net olamaya başladı.

Dağlıca’da Şehit Olan Askerlerin İsimleri Belli Olmaya Başladı
Dağlıca’da Şehit Olan Askerlerin İsimleri Belli Olmaya Başladı

Dün saat 15.00 sıralarında Dağlıca Bölgesinde askeri konvoyun geçişi sırasında şiddetli patlama meydana geldi. Şehit olan askerlerin sayısını ilk veren Rauters haber ajansı oldu. Rauters, menfur saldırıda şehit olan askerlerin sayısını 15 olarak bildirdi. Ancak daha sonra bazı haber ajansları şehit sayısının 16 olduğunu servis etti. Saldırıyla ilgili henüz net açıklamalar yer almazken, Genelkurmay, Başbakan ve Cumhurbaşkanı’ndan saldırı ile ilgili açıklamalar geldi.

Genel Kurmay’ın Açıklaması Şöyle;

 

24 Temmuz 2015 tarihinde başlatılan yoğun hava harekâtı ile yurtdışındaki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin ateş altına alınması neticesinde ağır hasar ve zayiat verdirilmesini müteakip yurtiçindeki Bölücü Terör Örgütüne ait hedeflerin imhası maksadıyla operasyonlara hız verilmiştir.

 

Özellikle Hakkâri bölgesinde Bölücü Terör Örgütü tarafından menfez ve köprülerin tahribi ve yollara El Yapımı Patlayıcıların döşenmesi nedeniyle halkımızın ulaşım imkanları kısıtlanmıştır. Bölge halkımızın güven ve huzur içinde ulaşımına imkan vermek maksadıyla 04 Eylül 2015 tarihinden itibaren başlatılan operasyonlar dağlık alanda ve yollarda aralıksız devam etmektedir.

 

06 Eylül 2015 günü Dağlıca-Yüksekova yolunun ulaşıma açılması maksadıyla yürütülen operasyonda üç adet El Yapımı Patlayıcı bulunarak imha edilmiştir. Operasyonun devamında yola döşenen diğer El Yapımı Patlayıcıların patlatılması ile iki zırhlı aracımız ağır hasar görmüştür. Patlama neticesinde Kahraman silah arkadaşlarımızdan şehit ve yaralananlar olmuştur.

 

Bölgeye icra edilen yoğun hava harekâtı kapsamında iki adet F-16 ve iki adet F-4 ile Bölücü Terör Örgütüne ait toplam 13 hedef vurulmuştur. Yaşanan çok olumsuz hava koşullarına rağmen operasyona kararlılıkla devam edilmektedir.

 

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, saldırıda yaralanan Kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

 

Bölgede operasyon devam etmekte olup müteakip gelişmeler hakkında bilgi verilecektir.

 

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Konya’da Hollanda-Türkiye arasında oynana maçı izlerken, maçı yarıda kesip Başkent Ankara’ya döndü.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise ATV AHABER’de canlı yayında olduğu sırada haberi aldı. Üzüntüsü yüzünden okunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, saldırıyı lanetledi.

 

Resmi rakamların açıklamasına şehit ve yararılar var dedi, ancak net bir sayı veremedi.

 

PKK örgütü mensuplarınca yola döşenen patlayıcıların infilak etmesi sonucu 1’i kurmay Yarbay  16 Askerin şehit olduğu bilgisi haber ajanslarında servis edildi. Çukurca ilçesi Dağlıca bölgesinde PKK örgütüne yönelik operasyona giden askerleri taşıyan zırhlı araçların geçişi esnasında  PKK tarafından daha önceden yola döşenen yüksek miktarda patlayıcı infilak etti.

İddialara göre 100 metre aralıklarla yola döşenen patlayıcıların infilak etmesiyle iki kobra tipi zırhlı araç tamamen tahrip oldu. Patlamada 16 askerimiz şehit oldu, çok sayıda asker de yaralandı. Yaralanan askerler, askeri helikopterlerle Yüksekova Devlet Hastanesine kaldırıldı.

 

Dağlıca saldırısının detayları ise ileriki saatlerde belli olmaya başladı.

Çatışmanın sabah saatlerine kadar sürdüğü belirtilirken, sağanak yağış nedeniyle helikopterlerin havalanmadı da öğrenildi.

 

Hakkari Dağlıca’da Şehit Düşen Askerlerin İsimleri

 

Dağlıca’da şehit olan askerlerden şu an bir askerin ismi belli oldu.

 

Saldırıda şehit olan askerin Kurmay Yarbay İlker Çelikcan olduğu öğrenildi.

 

 


kurmay yarbay ilker çelikcan şehit dağlıca şehit isimleri dağlıca şehit olan askerler çukurca hakkari
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti