Bankaların müşteri soyma teknikleri

Günümüzde bankalarda işlem yapmayan ve banka hesabı olmayan kimse kalmadı. Bankaların üzerinde durduğu ve hemen hemen herkesin kullandığı kredi kartları da ayrı bir dert. Bankalar havale, eft ve diğer kesintilerle müşterilerinden kestikleri ücrete bir yenisini ekledi. Bu kez bazı bankaların müşterilerinden telefon ücreti de aldıkları ortaya çıktı. Yasalara göre yasak olduğu bilinmektedir, ancak yine de bazı bankalar kendilerini arayan müşterilerinden telefon ücretlerini almakatadır, telefon ücretlerini tabiri caizse çaktırmadan ekstrelerine yansıtarak almaktadırlar.

Bankaların müşteri soyma teknikleri
Bankaların müşteri soyma teknikleri

İşte Bankaların müşteri soyma teknikleri

Bazı bankalar kredi kartı son ödeme tarihini hatırlatmak için aradıkları müşterilerinden telefon ücreti almaya başladı. Bazı Bankalar müşterilerini aradıkları telefon ücretini ekstrelerine yansıtıp ücreti aldıkları ortaya çıktı.

Hesap Yönetim Ücreti

Günümüzde  "BDDK"  müşteriden haksız kazanç elde etmesini  yasakladı, ancak  bazı bankalar bu nedenden dolayı müşterileri arayıp son ödeme tarihi yada geçikmiş borçlarını hatırlatmak için müşterilerini aradıkları için telefon ücretini ekstrelerine yansıtıyor. 

Bu bankalar Hesap Yönetim Ücreti adı altından müşterilerinden ücret kesiyor. Bu tür kesintilerin yasak olduğu Resmi Gazete'nin 15 Kasım 2014 tarihli sayısında yayımlanmıştı

Ancak sektördeki bazı bankalar kendilerini bu yasal düzenlemelerin dışında tutarak, kanunun net bir şekilde yasakladığı şekilde faiz dışında da uygulamalar yaparak müşterilerinden haksız şekilde para kesmeye devam ediyor.

Bu bankaların müşterileri ve kendilerinden haksız yere ücret kesintileri yapılan vatandaşların dikkatli olmaları ve söz konusu uygulamalarla ilgili haklarını aramaları gerektiği belirtiliyor.

Hesap Yönetim Ücreti Nedir

Bankaların yeni müşterilini soyma tekniklerinden biri olup müşterilerinden haksız yere kazanç elde etme yöntemidir. Bu yöntemle müşteri adeta kandırılıp haksız yere hesaplarından  kesinti yapılıyor. Örnek verecek olursak; " Hesap hareketleri, kredi kartı borçları ve varlıklarını kendilerine email ve telefon veya SMS yoluyla bildirmek isteyen bankalar, müşterilerinden onay almadan yaptıkları bu işlemlerin ücretini müşterilerinden alıyor.

Haber: A.TAYFUR

 

hesap yönetim ücreti nedir hesap yönetim ücreti ne kadar banka telefon ücretleri
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!
Ankara’da Kazada 1 Asker Şehit Oldu! Şehidin Kimliği Belli Oldu!