Türkiye'de Emlak Piyasasının Yükselişi

Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında konut fiyatları en çok artış gösteren ülke. Artış yüzdesi ise 18.8. Euro Bölgesi ve Avrupa Birliğindeki fiyat artışı yüzde 1 - 2 düzeyinde seyrediyor.

Türkiye'de Emlak Piyasasının Yükselişi
Türkiye'de Emlak Piyasasının Yükselişi

Türk lirasının dolar karşısında değer kaybetmesine ve ülkeye sermaye girişinin azalmasına rağmen  gayrimenkul fiyatları hızla artıyor.

Gayrümenkul neden en karlı yatırım?


Fiyatların yükselmesinin ana nedeni taleplerde artış yaşanması. Son yıllarda Türkiye'de ortalama 1 milyondan fazla konut satışı gerçekleşiyor. Bu artışın yarısını ise yeni yapılmış konutlar oluşturuyor. 550 bin civarı yeni konut her yıl alıcı buluyor.

Tüm bu yüksek seyre rağmen Ağustos ve Eylül aylarında sert düşüşler yaşandı. Düşüş devam ederse 2009'dan bu yana yükselen fiyatların hızla kırılmasına, satışın azalmasına, sonuç olarak da sekteröl bir krize neden olabilir. Sektörün büyüklüğü göz önüne alındığında ise ekonominin büyük bir tehlike içine gireceği söylenebilir.
Artışlar devamlılığını koruyabilecek mi?
Öte yandan Ağustos ve Eylül'de yaşanan düşüşler terör, siyasi belirsizlik ve kurdaki aşırı yükselmeye bağlı görülüyor. Tüketici güveninin Ekim ayında yükselmesi, doların düşmesi umut verici. Yabancı sermayenin tekrar ülkeye akmasıyla  faizlerin düşeceği ve seçim sonrası hükümetin kurulacağı beklentisi, gayrimenkul alımlarını tekrar artıracak yönde.

Türkiye konut piyasası gelecek dönemde adından sık sık söz ettirmeye devam edecek ve Avrupa lideri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

emlak türkiye
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti