Türkiye'ye Siber Saldırı Yapıldı: DDoS Nedir?

Ülkemizin web sitelerine yönelik başlatılan siber saldırılar sürüyor. Peki bu saldırılar nasıl yapılıyor, DDos nedir, nasıl yapılır?

Türkiye'ye Siber Saldırı Yapıldı: DDoS Nedir?
Türkiye'ye Siber Saldırı Yapıldı: DDoS Nedir?

Ülkemizde geçtiğimiz günlerde interneti kötü duruma sokan, birçok siteye erişmemizi engelleyen saldırılan sebebi ne ? Ortak fikir saldırıların DDoS ile alakalı olduğu tarafında. Peki, DDoS ne demek ?

Türkiye ile Rusya arasında bir süredir devam eden gerilim, global bir hal alma yolunda ilerliyor. Bu gerilime bir süre önce dünyaca ünlü hacker grubu Anonymous da katılmış ve ülkemize tehditler savurmuştu.

Geçtiğimiz gün Türkiye’ye gerçekleştirilen siber saldırıların altında kimin olduğuna dair bir bilgi verilmemiş olsa da bu saldırıların altında Anonymous grubu olduğu düşünülüyor. Bu saldırıları Anonymous grubunun gerçekleştirmiş olması yine bizi aynı soruya yani DDoS ne demek ? soruna getiriyor.

RedHack ve Anonymous en büyük silahı; DDoS


Hayatımıza RedHack ve Anonymous gibi hacker gruplarının dahil olmasıyla beraber en sık duyulan terimlerden biri DDos olmaya başladı. DDoS saldırılarına örnek verecek olursak 2009 yılında Twitter’ın saatlerce kapalı kalmasına yol açan saldırıyı gösterebiliriz.

2012 yılında Türk Hava Yolları’nın çalışanlarının düzenlemiş olduğu greve destek olma amacıyla, THY’nin online uçuşlar sayfasına da benzer bir saldırı yapılmış ve uçak seferleri bu saldırılar neticesinde oldukça ertelenmişti.

Bir örnek daha verelim, Rusya-Gürcistan arasındaki geçen Güney Osetya anlaşmazlığı dolayısıyla Rusya’nın devlet sitelerine gerçekleştirilen saldırıların arkasında da Anonymous vardı.

DDoS Nedir ?


DDoS’un açılımı Distributed Denial of Service (Dağıtık Hizmet Engelleme) olarak bilinir. Bu saldırılar Bilgi Güvenliği unsurlarından olan erişilebilirliği hedef alır. Öncesinde sadece DoS (Denial of Service), olarak tek kaynaktan hedefe saldırı yapılması şeklinde gerçekleştirilen bu saldırı türü, zaman içerisinde gücünü arttırarak birçok kaynaktan tek hedefe yapılan saldırı olarak dönüşüm gerçekleştirmiştir.

Siber Güvenlik Derneği’nin resmi sitesinde yer alan bilgiye göre DoS saldırıları, sistemlerin erişilebilirliğini kesmek için yapılan saldırılara denir. Her sistem kurulumu sırasında; kullanıcı sayıları, anlık istek sayısı ve hat kapasitesi gibi unsurlar belirli değerler öngörülerek hazırlanır ve bu değerlerin biraz daha üstü yükü kaldırabilecek şekilde tasarlanır.

DoS/DDoS saldırıları ise sistemi kaldırabileceği yükün çok üzerinde bir anlık istek göndererek, anlık kullanıcı sayısı kalabalığı sağlanarak sistem yorulur ve cevap verebilmesi engellenir. Bunun dışında direk sistemi yormak yerine, hat doldurarak sistemin erişilebilirliği engellenebilir.

DDoS Saldırıları Nasıl Yapılır?

DoS saldırıları, her yapılmaya çalışıldığında kapasite üstü bir istek oluşturamayabilir. Hedef sistemde yer alan açıklar ve zafiyetler bu saldırıların etkisini arttır. Sistemin herhangi bir noktasında bir hata oluştuğunda sistem erişilemez hale gelmektedir.

Günümüzde DoS saldırıları oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir hale getirilmiştir, bu saldırıları yapabilmek için üst düzey teknik bir bilgi sahibi olmanıza gerek yoktur.

Internet üzerinden indirilebilecek basit programlar sayesinde bir sistem hedef alınıp, sadece IP veya alan adı girilerek hedef alınan sistem erişilemez hale getirilebiliyor.

Bu saldırılar özellikle kurumlar için ciddi tehdit oluşturmanın yanı sıra bu saldırılara maruz kalan ve hizmeti kesilen kurumlar hem ciddi maddi zararlara hem de itibar kaybına uğrarlar. Bu saldırılar, uluslar arası siber savaşlarda da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.


anonymous red hack ddos nedir ddos saldırıları nasıl yapılır ddos
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu