Bu kez YPS İlan Ettiler. YPS Nedir, YPS’nin Açılımı Nedir?

EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) uyarıda bulundu. PKK örgütü, il ve ilçe merkezlerinde Sivil Savunma Birlikleri (YPS) adı altında dağ kadrosunun oluşturduğu yeni bir oluşum oluşturdu.

Bu kez YPS İlan Ettiler. YPS Nedir, YPS’nin Açılımı Nedir?
Bu kez YPS İlan Ettiler. YPS Nedir, YPS’nin Açılımı Nedir?

PKK örgütü Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi-YDG-H’nin ardından YPS oluşumunu ilan etti. Şu an Sokağa çıkma yasağının bulunduğu ve çatışmaların sürdüğü yerlerde YPS’nin ilanı sürüyor.Kent merkezleri ve ilçe merkezlerinde güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırılarla tanınan YDG-H oluşumunun yanı sıra YPS ilan edilmeye başlanması bölge halkını endişelendirdi. Ellerinde uzun namlulu silah ve patlayıcılarla kameralar karşısına geçen PKK yandaşları YPS ilan ettiklerini duyurdu.

YPS Nedir?


YPS; Kürtçe dilinde Yekineyen Paratsina Sivil Türkçe karşılığı ise Sivil Savunma Birlikleridir. Sivil Savunma Birlikleri,  Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) ile Öz Savunma Birliklerinin yanında kırsal kesimden gelen PKK dağ kadrosunun oluşturduğu bir oluşum olduğu iddia ediliyor. EGM (Emniyet Genel Müdürlüğü) il ve ilçe Emniyet Genel Müdürlüğüne gönderdiği yazıda YPS’nin oluşumu hakkında bilgilendirmede bulundu.
Çözüm sürecinin sona erip çatışmalı sürecin başlamasının ardından güvenlik güçlerine yönelik yapılan saldırılar nedeniyle doğu ve güneydoğu illerinde operasyonlar başlatıldı ve halen devam ediyor. Bu süre zarfında Güvenlik güçlerine yönelik YDG-H’nin saldırıları arttı. Ancak güvenlik güçleri karşısında hep başarısız oldular. PKK yönetimi ise YDG-H’nin bu başarısızlığı karşısında dağ kadrosunu il ve ilçe merkezlerine göndererek YPS adında yeni bir oluşumu oluşturdu. Böylece dağ kadrosunun il ve ilçe merkezlerine gelerek YDG-H, Öz Savunma Birlikleri ile birlikte tek çatı altında toplanarak YPS’yi oluşturdu.


Şu an Şırnak kent merkezi, Cizre, Silopi, Sur ve Nusaybin’de ilan edilen YPS’nin diğer illerde de ilan edilmeye başlandığı iddia ediliyor. Sivil Savunma Birlikleri adı ile bilinen Yekineyen Parastina Sivil (YPS) ile birlikte ÖSB( Öz Savunma Birlikleri, “Amed Sivil Savunma Birlikleri, YDG-H birlikte tek çatı altında hareket etmeye başladı. YPS ve YPS kadın  olarak ilan edilen bu oluşumun Suriye’de kurulan YPG/YPJ ile benzer olması dikkatlerden kaçmadı. Örgütün çekirdek kadrosunun bu oluşumu özerklik ilan edilmesi kapsamında oluşturduğu ileri sürülüyor.
YPS’nin örgütün dağ kadrosunun talimatı üzerine kurulduğu, il ve ilçelerde güvenlik güçlerine karşı savaş yapmak için oluşturulduğu biliniyor. Emniyet Genel Müdürlüğü ve TSK  bu yeni yapı ile ilgili güvenlik birimlerini uyardı.
yps yps nedir yps açılımı yps kürtçe yps türkçe
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti