4.5 G Yarın Çekecek: 4.5 G’ye Geçiş Nasıl Yapılır?

Türkiye’de teknolojide devrim niteliğinde olan 4.5 G hızı için geri sayım nihayet sona erdi. Türkiye, yarın yani 1 Nisan 2016 Cuma günü resmen 4.5 G hızını kullanabilecek. Peki, 4.5 G hızı nedir, 4.5 G hızına nasıl geçilir?

4.5 G Yarın Çekecek: 4.5 G’ye Geçiş Nasıl Yapılır?
4.5 G Yarın Çekecek: 4.5 G’ye Geçiş Nasıl Yapılır?

Türkiye’de hizmet veren GSM operatörleri yarın 4.5 G hızı ile hizmet vermeye başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verilen müjdeli haber ile hazırlıklarına uzun süredir başlanılan ve merak içerisinde beklenilen 4.5 G hızı ile ilgili açıklama Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Bakan Yıldırım, bu geceden itibaren şehir merkezlerinde 4.5 G hızının aktif olacağını açıkladı.

Ulaştırma Bakanı, gazetecilere yaptığı açıklamada ülke olarak en iyi hizmetin alınması konusunda hassas davrandıklarını ve bu sebeple teknolojik alanda Türkiye’nin en hizmeti almayı hak ettiğini açıkladı.

4.5 G hızı nedir?


İletişimde 4’üncü nesil kablosuz telefon teknolojisidir. 2007’de ilk olarak Güney Kore ülkesinde kullanılmaya başlanılan bu hız şu an 50’den fazla ülkede kullanılıyor.
Geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği talimat üzerine yapılan hazırlıklar neticesinde bu gece veya yarından itibaren ülkemizde de kullanılacak.

4.5 G’ye Nasıl Geçilir?

Türkiye’de hizmet veren GSM operatörleri Bilgi İletişim Kurumu'ndan (BTK) onay alıp otomatik olarak 4.5 G’ye geçiş yapmak istedi, ancak BTK tarafından henüz onay verilmedi. Bu nedenle 4.5 G hızı için bağlı bulunduğunuz operatörler tarafından tarafınıza gönderilen mesaja onay vermeniz gerekmektedir.

Yarın yani 1 Nisan’da 4.5 G hızına geçiş yapıldıktan sonra akıllı telefonlarınızın ayarlar kısmında 4.5 G’yi işaretlemeniz halinde bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Bu hızı almanız için SIM kartınızın bu hıza uyumlu olması gerekiyor. Şayet SIM kartınız 4.5 G’ye uyumlu değilse derhal bağlı bulunduğunuz iletişim şirketine başvurup yeni SIM kartınızı alıp bu hızı kullanabilirsiniz.

4.5 G SIM Kartı Ücretli mi?

Türkiye’de GSM şirketleri olan Türk Telekom (Avea), Turkcell ve Vodafone şu an 4.5 G SIM kartlarını ücretsiz veriyor. Eski SIM kartınızı bağlı bulunduğunuz operatörünüzün cep shoplarında  yeniz SIM ile ücretsiz bir şekilde değiştirebilirsiniz.

4.5 G Ücretleri Nasıl Olacak?

Eskiden 3 G ile hizmet aldığımız için satın aldığımız internet ve diğer paketler bizler için uygun fiyata geliyordu. Lakin 4.5 G hızı faturaları kabarık bir hale getireceğe benziyor. Bu sebeple kullanıcıların daha dikkatli olmaları gerekiyor.

 

4.5 G Uyumlu Telefonların Listesi

4.5 g 4.5 gye geçiş 4.5 g nedir 4.5 g sim kart 4.5 g sim kart ücreti 4.5 g sim kart ücretlimi 4.5 g uyumlu telefonlar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti