Ayten Öztürk Kimdir?

Anayasa Mahkemesi (AYM), 1992 yılında asker ve MİT adına çalıştığını ileri süren ve halen sır olarak saklanılan JİTEM kuruluşuna üye Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve arkadaşları tarafından vahşice katledilen Ayten Öztük’ün yaptığı bireysel başvuruyu haklı buldu. 1992’de burnu, kulakları ve dudakları kesilmiş, gözleri oyulmuş ve kafa derisi yarıya kadar yüzülmüş olan Ayten Öztürk’ün ailesine 50 Bin Türk Lirası Tazminat ödenmesine ve dosyanın da Elazığ Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verdi.

Ayten Öztürk Kimdir?
Ayten Öztürk Kimdir?

Anayasa Mahkemesi (AYM), 1992 yılında asker ve MİT adına çalıştığını ileri süren ve halen sır olarak saklanılan JİTEM kuruluşuna üye Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ve arkadaşları tarafından vahşice katledilen Ayten Öztük’ün yaptığı bireysel başvuruyu haklı buldu. 1992’de burnu, kulakları ve dudakları kesilmiş, gözleri oyulmuş ve kafa derisi yarıya kadar yüzülmüş olan Ayten Öztürk’ün ailesine 50 Bin Türk Lirası Tazminat ödenmesine ve dosyanın da Elazığ  Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesine karar verdi.

Peki Ayten Öztürk Kimdir?


1992 yılında JİTEM tarafından kaçırıldıktan sonra vahşice katledilmiş şekilde bulunan Ayten Öztürk’ün ailesinin AYM’ye yaptığı bireysel başvuru haklı bulundu. Kaçırılıp katledilmeden önce Jandarma komutanıyla görüştüklerini o sırada Yeşil Kod Adlı Mahmut Yıldırım’ın not tuttuğu ve Ayten Öztürk’ü kaçırmaya karar verdiği ileri sürülüyor.

Politik görüşlü bir aileden olmayan ancak ablaları Aysel’in dağa çıktığı ve bu yüzden hedef alındıkları ihtimali üzerinde duruluyor.


Öztürk, 27 Temmuz 1992 tarihinde kaçırıldı. Kaçırılma üzerinden 11 gün geçtikten sonra yani 8 Ağustos’da cesedi bulunan Öztürk’ün feci şekilde işkence gördüğü ve barbarca katledildi.

Hıdır Öztürk’ün Kızı olan Ayten Öztürk, için sıradan bir otopsi hazırlanmıştı. Kulakları, dudakları ve burnu kesilen, kafa derisi yarısına kadar yüzülen ve vücudunda aşırı şekilde işkence izine rastlanan Öztürk’ün Yeşil ve arkadaşları tarafından öldürüldüğü Binbaşı Cem Ersever tarafından açıklanmıştı.

ayten öztürk kimdir jitem yeşil mahmut yıldırım
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef