Midyat ve Erciş İl Olacak mı?

Mardin’in Midyat İlçesi ve Van’ın Erciş ilçelerinin il olacağı iddia ediliyor. Şayet bu iddia doğruysa Midyat ve Erciş il olursa Mardin ve Van’ın nüfusu 750 binin altına düşecek ve büyükşehir statülerini kaybedecek.

Midyat ve Erciş İl Olacak mı?
Midyat ve Erciş İl Olacak mı?

Mardin’in Midyat İlçesi ve Van’ın Erciş ilçelerinin il olacağı iddia ediliyor. Şayet bu iddia doğruysa Midyat ve Erciş il  olursa Mardin ve Van’ın nüfusu 750 binin altına düşecek ve büyükşehir statülerini kaybedecek.


Son iddialara göre Ak parti hükümeti Mardin’in Midyat ilçesi ve Van’ın Erciş ilçesini il yapacağı yönünde. Bu durumda HDP’li belediyelere ait olan Mardin ve Van Büyükşehir belediyeleri büyükşehir ünvanlarını kaybedecek

erciş il olacak iddiası

.Şırnak il merkezi Cizre, Hakkari merkezi ise Yüksekova olarak değiştirilmesi planlanıyor. Al Jazeera haber ajansından Didem Özel Tümer’in verdiği özel habere göre planlamanın hazırlandığı ve son kararın ise henüz verilmediği ileri sürüldü.


2015 yılındaki nüfus verilerine göre Mardin’in toplam nüfusu 796 bin olduğu, en büyük 4. İlçesi konumundaki Midyat nüfusunun ise 105 bin olması nedeniyle Midyat’ın il olması durumunda Mardin nüfusunun 690 bine düşeceği bu sebeple büyükşehir statüsünü kaybedeceği iddia edildi.

midyat il olacak mı


Midyat’ın çevresindeki yerleşim yerlerinin il olacak Midyat’a bağlanmasıyla Mardin’in toplan nüfusunun daha çok düşeceği ve Mardin’in büyükşehir ünvanını tamamen kaybedeceği düşünüldüğü iddia edildi.


İl yapılması düşünülen Van'ın Erciş ve Mardin'in Midyat ilçelerinde 1 Kasım tarihinde yapılan seçimlerde Ak Parti 1. parti olduğu görülüyor.

erciş midyat van mardin il olacaklar büyükşehir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu