Midyat Ve Erciş Ne Zaman İl Olacak ?

Türkiye'de İl sayısı 83'e çıkıyor

Midyat Ve Erciş Ne Zaman İl Olacak ?
Midyat Ve Erciş Ne Zaman İl Olacak ?

Edindiğimiz bilgilere Türkiye'de İl sayısı her an 83' e çıkabilir. Şu an 81 olan il sayısı yakın zamanda 2 yeni ilçenin İl olmasıyla 83'e çıkacak. Hükümetin üstünde çalıştığı plana göre Van'ın Erçiş ve Mardin'in Midyat ilçelerinin il yapılması planlanıyor.

Eğer bu 2 İlçe plan gerçekleşir ve il olursa Şu anda büyükşehir belediyesi konumunda olan Van ve Mardin İlleri Nufüsları 750 Bin altına düşeceği için Büyükşehir konumlarını kaybedecekler.

Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklar, konu üzerinde çalışıldığını ancak son kararın verilmediğini söyledi.  2012 yılında Meclis'te kabul edilen 6360 sayılı 13 ilin büyükşehir belediyesi yapılması ve 26 ilçe kurulması hakkındaki kanun ile, büyükşehir belediyesi olmak için nüfusun en az 750 bin olması şartı getirilmişti.
 

Kamuoyu gündemine eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklama ile gelen Şırnak il merkezininin Cizre, Hakkâri il merkezinin de Yüksekova yapılmasının da hâlâ gündemde olduğu öğrenildi.

 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, 6 Haziran 2016 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısından sonra, bir soru üzerine "Bazı şehirlerin taşınması ile ilgili konu gündemimizde değildir" değilmişti. Kabine değişikliğinin ardından Davutoğlu'nun gündeme getirdiği konudan vazgeçildiği düşünülmüştü. Ancak Al Jazeera'ye bilgi veren kaynaklar, konunun hâlâ gündemde olduğunu, Meclis'in kapanmasına yakın Meclis'e sevk edilecek muhtemelen torba yasa ile hayata geçirilmesinin düşünüldüğünü söyledi.

erciş il mi olacak midyat il mi olacak erciş ve midyat ne zaman olacak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu