2016 Fındık Fiyatları Ne Kadar Olacak ?

2016 Yılının merak edilen sorularından birisi de Fındık Fiyatlarının ne olacağı.

2016 Fındık Fiyatları Ne Kadar Olacak ?
2016 Fındık Fiyatları Ne Kadar Olacak ?

Türkiyenin sevilen ve oldukça çok tüketilen yiyeceklerinden Fındık, bu sene üreticisinin yüzünü güldürür mü diye merak ettik ve 2016 Fiskobirlik Fındık fiyatlarını sizler için araştırma gereği duyduk.

Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesinin büyük bir kesimi yaşamını fındık üretimi ile idame ettiriyor. Durum böyle olunca Fındık fiyatları oldukça merak ediliyor, Bölgenin en büyük fındık alıcılarından birisi olan FİSKOBİRLİK henüz fiyatları açıklamada ama yapılan tahminler 2016 Fındık Fİyatlarının kilosu 10 TL üzerinde olacak şekilde düzenlenmesi bekleniyor.

Konuyla ilgili konuşan Giresun Ziraat Odası Başkan geçtiğimiz mayıs ayında konuyla ilgili şu açıklamayı yapmıştı. 

2016 Fındık fiyatının en az 15 lira olması gerektiğinin altını çizen Karan, “2015-2016 fındık sezonunda yapılan spekülasyon fındık tarihinde yapılmamış ve üretici bu kadar mağdur edilmemişti. Fındık fiyatının 15 liradan 9 liraya kadar düşmesini sebebi emanet değildir. Sadece bir bahanedir. Fındık fiyatının düşmesinin tek sebebi tekelleşmedir. En başından beri gerçek budur. Aslında sektörün tüm paydaşları bunu çok iyi bilmekte, ancak herkes topu taca atarak, üretici ve ziraat odalarını suçlamaktadır. Üretici ürünün emanete yeni bırakıyor. Fındık fiyatı 15-20 liraya alınıp satılırken de emanete bıraktı hem de daha fazla miktarlarda. Gelinen nokta şudur, ‘Türkiye’de fındık tekelleşiyor, fiyatı birileri kontrol ediyor. O birileri de aklınca üretici cezalandırıyor. Ziraat odaları olarak alın terimizi kontrol altına almak isteyenlerle karşı mücadelemiz sonuna kadar sürecek. Ürünümüzü tekelcilerin iki dudağı arasına bırakmayacağız. Bu sezon her ne kadar onlar kazanmış, istediklerini gerçekleştirmiş gibi görünse de, üreten hiçbir zaman kaybetmez, keser döner sap döner bir gün gelir hesap döner” dedi.

 

2016 tahmini fındık rekoltesinin tespiti için Haziran ayında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çotanak sayımı yapılacağını hatırlatan Karan,”Rekoltenin bu yıl oldukça düşük gerçekleşecek diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Bugün konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Nurettin Canikli ise şu ifadeleri kullandı. “Fındık fiyatları yükselişe geçecek, herkes emin olsun. Neden, çünkü rekolte düşük.” İfadelerini kullanan Bakan Canikli, geçmişteki fındık fiyatlarıyla şu anki fındık fiyatlarını karşılaştırıp geçmiş yıllardaki fındık fiyatlarına nazaran şu an ki fındık fiyatlarının yüksek olduğunu söyleyip rekoltenin düşük olması sebebiyle de fındık fiyatlarının yükseleceğini söyledi.

2016 fındık fiyatları 2016 fiskobirlik fındık fiyatları 2016 fındık kilosu ne kadar
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef