Hurşit Külter Kimdir, Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Kayboldu?

Bir süredir Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında yer alan Şırnak DBP İl Başkanı Hurşit Külter’in durumu hakkında henüz bir bilgi ve bulguya rastlanmadı. Lakin 27 Mayıs 2016’dan beridir Külter’den hiçbir haber alınamıyor.

Hurşit Külter Kimdir, Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Kayboldu?
Hurşit Külter Kimdir, Ne Zaman, Nerede ve Nasıl Kayboldu?

Tam olarak 46 gündür izine rastlanmayan Külter hakkında bazı çevreler infaz edilme ihtimalini öne sürüyor, bazı kesimler onun dağa çıktığını ileri sürüyor. Ancak şu an tek gerçek Külter ailesinin oğullarından bihaber olması ve onun yokluğunun verdiği acıdır.

Hurşit Külter Kimdir, Hurşit Külter’in Kayıp Olmasıyla İlgili Bilgiler ise Şöyle;

Özellikle sosyal paylaşım siteleri başta olmak üzere Külter'in yakınları, HDP ve CHP partileri ayrıca çok sayıda platform Külter’in akıbetini merak ediyor. Dünya basınına da konu olan Hurşit Külter nerede?

Önce Külter’in ailesine giden “Beni Öldürecekler, Hakkınızı helal edin” mesajı ve ondan sonra BÖF” adlı, özel harekat mensuplarına ait olduğu iddia edilen bir Twitter hesabından, Hurşit Külter’e ait gözaltına alındığına dair bir fotoğrafın paylaşımı bir anda herkesin dikkatini çekti.

Külter, ailesine etrafının sarıldığını ve haklarını helal etmelerini isteyen bir mesajı gönderdiği biliniyor. Avukatının başvurması üzerine Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Külter’in gözaltında olmadığını söyledi. Şırnak İl Valiliğinden de aynı bir cevap geldi. İHD’li (İnsan Hakları Derneği) avukatların 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığına yaptığı başvuruda da “Bu isimde birisi gözaltında değil” denildi.

Avukatların başvurusu üzerine Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Külter’in gözaltında olmadığı yanıtını verirken; Şırnak Valiliği’nden de Külter’in gözaltında olmadığı yönünde bir açıklama yapılmıştı. Yine İHD’li avukatlara da 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı “Bu isimde birisi gözaltında değil” demişti.

HDP Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Aycan İrmez, Hurşit  Külter’in akıbetiyle ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala ile Başbakan Binali Yıldırım’ın cevap vermesi istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

Hurşit Külter’in yakınları da Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Savcılığı, 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığı ve Valiliğe yaptıkları başvuru da yanıtsız kaldı. Başvurulan bütün merciler “Bu isimde bir gözaltı kaydı yok bizde” ifadelerini kullandı.

Bunun üzerine avukatlar Birleşmiş Milletler’e (BM) başvuruda bulundu. İnsanHakları Derneği’de (İHD) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuruda bulunarak Külter’in akıbetinin bir an önce belli olmasını istedi.

Son olarak yaklaşık 6 aya yakın bir süre devam eden Şırnak operasyonunda gözaltına alındığı iddia edilen ve 46 gündür kendisinden haber alınamayan Hurşit Külter için halen sosyal medya başta olmak üzere birçok platforma “Hurşit Külter Nerede) sorusu soruluyor.

CHP’li vekiller de Külter’in akıbetini sordu.CHP’li Milletvekili Mahmut Tanal, “Hukuk devletlerinde ‘ben bilmiyorum, bulamadım’ diyemezseniz” ifadelerini kullanırken CHP’li  Selina Doğan ise “Külter’den birinci derecede devlet sorumludur” dedi.

 

hurşit külter nerede hurşit külter kimdir hurşit külter nasıl kayboldu hurşit külter nerede kayboldu hurşit külter ne zaman kayboldu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu