14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ne Zaman ve Nerelere Atanacak?

Atama bekleyen öğretmen adaylarına müjdeli haber geldi. Önümüzdeki aylarda 14 bin sözleşmeli öğretmen ataması olacak. Peki atanacak 14 bin öğretmen hangi illere ve ne zaman atanacak?

14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ne Zaman ve Nerelere Atanacak?
14 Bin Sözleşmeli Öğretmen Ne Zaman ve Nerelere Atanacak?

Şu an işsiz olan ve atamayı dört gözle bekleyen öğretmen adaylarına müjdeli haber Milli Eğitim Bakanlığı’ndan geldi. Atanacak öğretmenlerle ilgili detaylı bilgiler de belli olmaya başladı. İşte öğretmen ataması ile ilgili detaylı bilgiler.

MEB( Milli Eğitim Bakanlığı) mülakatlarla seçilecek sözleşmeli öğretmenlerin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki ücretli öğretmenlerin yerine atanacağını söyledi. MEB, önümüzdeki Eylül ayından önce yani Ağustos ayında atamaların tamamlanmasını hedefliyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine atanan kadrolu öğretmenlerin en az yüzde 60’ının yaklaşık 1 yıl sonra yer değişikliği talebinden bulunması üzerine başlatılan sözleşmeli öğretmen uygulaması tamamlanmak üzere. Bu kapsamda MEB, ülkemiz genelinde 47 bin ücretli öğretmenin 3’te birinin bu bölgelerde görev yaptığını ve bu ücretli öğretmenlerin yerlerine sözleşmeli öğretmenlerin görevlendirileceğini açıkladı.


Sözleşmeliye başvuran adaylar ilk önce KPSS puanlarına göre sıraya konulacak, daha sonra ise başvuruda bulunan öğretmenler yapılacak alımın 3 katı şekilde mülakata çağrılacak. Mülakatta yüzyüze yapılacak görüşmeler neticesinde adayların mesleki yetişkinliği, verimliği ve öğrenciler için ne derece faydalı olabileceği değerlendirilip alımlar yapılacak.


Sözleşmeli öğretmenler Şubat ayı atamasını beklemeden yaz aylarında atanıp okulların başlaması ile birlikte görevlerine başlayacak. 5 yıl aynı yerlerinde görev yapacak olan sözleşmeli öğretmenler görev sürelerinin yeterli yıla ulaşmasıyla kadrolu statüsüne kavuşacak. Bu sözleşmeli öğretmenler 3 yıl kadrolu olarak da görev yaptıktan sonra tayin haklarını elde edebilecek.


Not: MEB, bu süreçte özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde haklarında soruşturma tamamlanan kadrolu öğretmenlerin görevden ihraç taleplerini de karara bağlayacak.


sözleşmenli öğretmen kadro sözleşmeli öğretmen atama sözleşmeli öğretmen tayin hakkı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu