Solar İmpulse Nedir?

Teknoloji harikası Solar İmpulse, bu öğle saatlerinde Türk Hava Sahasına girecek. Hiç yakıt kullanmadan havada sürülen bu harika uçağın hava sahamıza girmesi heyecan yarattı.

Solar İmpulse Nedir?
Solar İmpulse Nedir?

Dünyada teknolojik alanda geliştiren bu uçak, yalnızca güneş enerjisini kullanıyor. Güneş enerjisiyle dünya turu yapan Solar İmpulse 2, Türk hava sahasına bu öğle vakitlerinde girecek. Solar İmpulse 2, İspanya’nın Sevilla şehrinden 2 gün önce havalandı. Şu an Akdeniz üzerinden Yunanistan hava sahasına doğru uçan yakıt kullanmayan uçak, saat 13:00 itibariyle Türkiye semalarında olması beklenmektedir.


Geçtiğimiz ay Atlas Okyanusu'nu aşan uçak, 2 Mart 2015’te Abu Dhabi’de başlayan projeyi tamamlamak için Abu Dhabi’ye geri döndüğü öğrenildi. Uçak, 2015 yılında Abu Dhabi'den Kalaeloa'ya sekiz etapta uçtu. Teknoloji hayranlarının takip ettiği Solar İmpulse 2, 21 saat uçuş yapmış ve en uzun solo uçuşu yaparak tarihe geçmişti.

Solar İmpulse Hakkında Bilgler

Solar İmpulse 2, Boeing 747 uçağının kanat boyuna sahiptir. Güneş ışınlarını yakalayabilmek için 17 bin adet fotovolatik hücreye sahip. Söz konusu hücreler, uçağın elektrik motorlarını ateşlemek için lityum-ion pillerini de şarj etmektedir.

Projeyi yapan firma, güneş ışınlarının ne derece etkili olduğunu ve güneş ışınlarıyla çok sayıda işlevlerin yapılacağını kanıtlamak istiyor.
 

solar impulse 2 solar impulse 2 bilgi güneş ışınları yakıt kullanmayan uçak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti