Barış Aktivisti Yannis Vasilis Gözaltında: Yannis Vasilis (İbrahim Yaylalı) Kimdir?

Roboski Köyünde yaşayan Rum asıllı vicdani retçi gazeteci Yannis Vasilis (İbrahim Yaylalı) kaldığı evde bu sabah saatlerinde gözaltına alındı.

Barış Aktivisti Yannis Vasilis Gözaltında:  Yannis Vasilis (İbrahim Yaylalı) Kimdir?
Barış Aktivisti Yannis Vasilis Gözaltında:  Yannis Vasilis (İbrahim Yaylalı) Kimdir?

Şırnak’ın Uludere İlçesi Roboski’de meydana gelen katliam sonrası Roboski’ye yerleşen vicdani retçi gazeteci Yannis Vasilis, bu sabah saatlerinde Roboski Köyündeki evinde gözaltına alındı. Gülyazı ve Roboski köylerinde dün gece saat 03:00 sıralarında başlayan sokağa çıkma yasağının ardından bu sabah saat 07:00 sıralarında Yannis Vasilis Yaylalı’nın kaldığı eve Gülyazı Alayı’ndan askerler geldi. “PKK örgütüne üye ve destek olmak” suçlamasıyla Barış Aktivisti Yannis Vasilis, askerler tarafından gözaltına alındı. Roboski Katliamına dair imza kampanyaları, kitap ve broşürlere de el konuldu.

Barış Aktivisti Yannis Vasilis Kimdir?

Gerçek adı İbrahim Yaylalı olan Yannis Vasilis, Samsun’un Bafra ilçesindendir. 1994 yılında Şırnak’ta Komando olarak askerlik yaparken pkk tarafından kaçırılır ve 3 yıl PKK örgütü elinde esir kalır. PKK örgütü mensuplarınca esir alınan İbrahim Yaylalı, 3 yıl sonunda serbest bırakır. Soy kütüğünü araştıran Yaylalı, Rum olduğunu öğrenir. Gazeteci ve vicdani retçi olan Yaylalı, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle tepki çeker. Son olarak Roboski Köyünde yaşanan katliam sonrası Robsoki köyüne yerleşir.

Pontos Rum soykırımı ile ilgili Barış Aktivisti Yannis Vasilis’in sosyal paylaşım sitesi facebook’ta yaptığı bir paylaşım nedeniyle “Mustafa Kemal Atatürk’ün hatırasına hakaret” ettiği gerekçe gösterilip hakkında iddianame hazırlanmıştı.

Yannis Vasilis, 1994 yılında askerlik yaparken PKK örgütü mensuplarına esir düşmüştü. O sıralarda ailesinin Genelkurmay’a yaptığı başvuru sonuçsuz kalmıştı. Yannis Vasilis de soy kütüğünü araştırmış babasının dedesinin isminin Konstantin olduğu ve tümünün öldürüldüğünü öğrenir. Bu bilgileri öğrenen Yannis Vasilis Rum olduğunu her zaman dile getirir ve bu nedenle birçok yerden tepki görür.

 

yannis vasilis yannis vasilis kimdir yannis vasilis gerçek adı roboski rum
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu