Boris Johnson Kimdir ?

İngiltere'de Önemli bir bakanlığa Türk Kökenli bir ismin atanması Türkiye'de sevinçle karşılandı.

Boris Johnson Kimdir ?
Boris Johnson Kimdir ?

İngiltere'de bugün yeni kabine heyecanı vardı. İngiltere'de Başbakan ve kabine değişirken önemli bir bakanlığa ise Türk kökenli bir isim oturdu. Başbakanlık görevini devralan Theresa May'in hükümet kabinesi belli olmaya başladı. Londra'nın Türk kökenli eski belediye başkanı Boris Johnson, İngiltere'nin yeni Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Eski Enerji Bakanı Amber Rudd, İçişleri Bakanı olarak atanırken Maliye Bakanı olarak ise Phillip Hammond oldu.

 

Boris Johnson Kimdir ?

1964 yılında New York’ta doğdu. Ailesi Johnson'un doğumundan kısa bir süre sonra İngiltere'ye döndü. Çocukluğunda duyma engelli olan Johnson, geçirdiği birkaç operasyonun ardından duyma yetisini geri kazandı. Yüksek öğrenimini Oxford Üniversitesi’nde tamamladı. Stajyer muhabir olarak girdiği The Times'tan, hile yapmaya kalkınca kovuldu. 1999 yılında ‘The Spectator’ün editörlüğüne getirildi. 2001 yılında Henley’den Muzafazakar Parti milletvekilliğine seçildi. İngiliz Hükümeti’nin çeşitli bakanlıklarında sanat ve yüksek eğitimden sorumlu müsteşarlık görevlerinde bulundu.

İngiltere'nin yeni Dışişleri bakanı olan Boris Johnson Osmanlı'nın son döneminde Dahiliye Nazırlığı yapmış olan Ali Kemal'in öz torunudur.  İngiltere Muhafazakâr Parti'nin Henley milletvekili iken girdiği mahalli seçimlerde, 1 Mayıs 2008 tarihinde Londra Belediye Başkanı seçilmişti. Aşırısı sağcı ve milliyetçi görüşleriyle bilinen Johnson'un yeni dışişleri bakanı olmasıyla AB - İngiltere ilişkilerinin daha da kötüye gideceği tahmin ediliyor.

boris johnson kimdir boris johnson nereli ingiltere dışişleri bakanı boris johnson kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu