Orgeneral Ümit Dündar Kimdir ? Ümit Dündar Nereli ?

15 Temmuz saat 22.00 Sıralarında başlayan darbe girişiminde Hulusi Akar'ın rehin olması sebebiyle komutayı üstlenen komutanç.

Orgeneral Ümit Dündar Kimdir ? Ümit Dündar Nereli ?
Orgeneral Ümit Dündar Kimdir ? Ümit Dündar Nereli ?

Tüm Türkiye'yi yasa boğan, Halkı Sokaklara döken 15 Temmuz Darbe girişiminin yankıları sürmeye devam ediyor. 15 Temmuzda 22.00 sıralarında başlayan darbe girişiminde açıklanan rakamlar ise dehşetin boyutunu gözler önüne sörüyor.

Son gelen bilgilere şu ana 104 Kişi hayatını kaybederken 1200'den fazla da yaralı var. Darbe girişiminde bulunan 1500'den fazla Asker'in gözaltına alındığı ise gelen bilgiler arasında. 15 Temmuz darbe girişiminde dikkat çeken bi isim ise Orgeneral Ümit Dündar.

Orgeneral Ümit Dündar Kimdir
?
 

1975 yılında Kara Harp Okulu'ndan Asteğmen rütbesiyle, 1975 yılında da İstihkâm Okulu'ndan Teğmen rütbesiyle mezun oldu. 1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri'nde çeşitli istihkâm birliklerinde takım ve bölük komutanlığı ile mal saymanlığı görevi yaptı. 1985 yılında Kara Harp Akademisi'nden mezun olarak kurmay subay oldu. Kurmay subay olduktan sonra sırasıyla 4. Zırhlı Tugay Komutanlığı'nda Mekanize Piyade Bölük Komutanlığı ve Lojistik Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Genel Sekreterliği'nde Plan Subaylığı, Genelkurmay Strateji ve Kuvvet Planlama Dairesi'nde Plan ve Program Subaylığı, 41. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı'nda Piyade Tabur Komutanlığı, Londra Kara Ataşeliği, 3. Ordu Harekât Başkanlığı'nda Plan ve Harekât Şube Müdürlüğü ve 5. Hudut Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

 

2001 yılında Tuğgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla MSB İnşaat Emlak Daire Başkanlığı, MSB İnşaat Emlak ve NATO Enfrastrüktür Dairesi Başkanlığı ile 28. Barış Gücü Tugay Komutanlığı görevlerinde bulundu.

 

2005 yılında Tümgeneral rütbesine terfi etti. Bu rütbede sırasıyla Genelkurmay İstihkâm Daire Başkanlığı ile İstihkâm Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yürüttü.

 

2009 yılında Korgeneral rütbesine terfi etti ve 5. Kolordu Komutanlığı'na atandı. 2011 yılında MSB Müsteşarlığı'na atandı.

 

2013 yılında Orgeneral rütbesine terfi etti ve 3. Ordu Komutanlığı'na atandı. 2015 yılında 1. Ordu Komutanlığı'na atandı.

 

2016 yılında gerçekleştirilen askeri darbe girişimi sonucunda Genelkurmay başkanlığna geçici vekalet ile atandı. [1]

 

Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.


15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan Darbe Girişiminde Genel Kurmay Başkanı Hulusi Akar'ın rehin olması üzerine GenelKurmay Başkan Vekilliğine atanmış ve darbe girişimini bastırmakta başarılar göstermiştir.

orgeneral ümit dündar kimdir orgeneral ümit dündar nereli orgeneral ümit dündarın açıklamaları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran Seçime Girecek Partilerin İsimleri Açıklandı
24 Haziran Seçime Girecek Partilerin İsimleri Açıklandı
 MHP'de Milletvekili Adaylarının Vereceği Ücret Belirlendi
MHP'de Milletvekili Adaylarının Vereceği Ücret Belirlendi