16 Temmuz TBMM Genel Kurulu İdris Baluken'in Konuşması

TBMM'de bugün hareketli dakikalar yaşandı.

16 Temmuz TBMM Genel Kurulu İdris Baluken'in Konuşması
16 Temmuz TBMM Genel Kurulu İdris Baluken'in Konuşması

15 Temmuz Darbe girişimi sonrası bugün TBMM olağanüstü olarak toplandı. TBMM Genel Kurulunda Başbakan Yıldırım, Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli'nin yanısıra HDP Diyarbakır Mllletvekili İdris Baluken'de bir konuşma yaptı.

 

16 Temmuz TBMM Genel Kurulu İdris Baluken'in Konuşması özet olarak şu şekilde.

“HDP olarak demokrasi mücadelesinin parçası olmanın onurunu paylaşıyoruz. Demokratik siyasiyi kesintiyi uğratmaya çalışan her kesime arşı HDP tarihi direnişin temsili olarak kendi misyonuna devam edecek. Barış demokrasi insan hakları ve hukuk temelinde her türlü siyasi işbirliğini gerçekleştireceğimiz ifade ediyoruz. Demokratik siyaset dışında siyaseti dizayn etmeye çalışan hiçbir yol ve yönetme kabul edilmeyecektir.”

“Dün akşamki darbe girişimi parlamentonun bombalanması yüzlerce sivil insanın sokak ortasında katledilmesi, kuruluşlara yönelik baskı ve bombardımanlar tipik bir askeri darbeyi aşan kaosu hedefleyen komplike bir planlamayla karşı karşıya olduğumuzu gösterdi.”

“Türkiye’de devleti ele geçirmeye çalışan iktidar kavgaları ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemekteydi.”

“Uyarılarımıza rağmen işbaşında olan tüm iktidarlar Türkiye’nin temel meselelerinin çözülmesi ülkeyi darbe anayasasından kurtarma noktası halkın beklentilerini karşılayamamıştır.”

“Seçilmiş siyasetçilerin dokunulmazlıklarının alınarak askere dokunulmazlığın verilmesi, seçilmiş siyasetçilerin cezaevine gönderildiği operasyonlar, demokratik siyaset alanını daraltmış, darbecilerin açık hedefi haline getirmiştir. Darbe girişimine zemin hazırlayan en büyük tarihsel zemin de çatışma ve savaş politikalarıdır. “

“Saldırının ortaya çıktığı zemin üzerinden siyaset kurumunun temel politikaları tekrar tartışmaya başlaması hayatidir.”

 

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/bOdrlNlfrf0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

16 temmuz idris baluken konuşması izle idris baluken tbmm konuşması idris baluken'in darbe konuşması 16 temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu