Anayasa Mahkemesi Alparslan Altan Kimdir ?

Tarihte ilk defa Anayasa Mahkemesi üyesi bir isim gözaltına alınıyor.

Anayasa Mahkemesi Alparslan Altan Kimdir ?
Anayasa Mahkemesi Alparslan Altan Kimdir ?

Türkiye'de yapılan darbe girişimi sonrası üst üste gözaltı ve tutuklama kararları gelmeye devam ediyor. Onlarca Rütbeli Asker gözaltına alınıp işlemleri yapılmak üzere Emniyet Müdürlüğüne götürülürkeni Yargı da hareketli saatler yaşanıyor.

HSYK'nin 2600'a yakın Hakim ve Savcıyı görevden almasının ardından 140 Danıştay üyesi hakkında da gözaltı kararı çıktığı haberlerini sizlerle paylaşmıştık. . Şimdi de bir haber Anayasa Mahkemesi üyesi Alparslan Altan'ın gözaltına alındığı haberi gündeme bomba gibi düştü. Çünkü Türkiye'de ilk defa Bir Anayasa Mahkemesi üyesi gözaltına alınıyor.

Anayasa Mahkemesi Alparslan Altan Kimdir
?

Hayatı

İlk ve orta öğretimini 1985 yılında Yozgat'ın Çayıralan ilçesinde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1989 yılında mezun olduktan sonra, 1993 yılına kadar avukatlık ve hâkimlik stajlarını tamamladı. Sırasıyla; Alaplı, Hilvan ve Zara Cumhuriyet Savcılığı görevlerini yürüttü.

Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim dalında 'Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulu Üyelerinin Sorumlulukları ve İbranın Sorumluluk Davalarına Etkisi' isimli teziyle yüksek lisans çalışmasını, Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim dalında 'Mülkiyet Hakkı, Güvencesi ve Korunması' isimli teziyle doktora çalışmasını tamamladı.

Türkiye Adalet Akademisinde Anayasa Hukuku ve Anayasa Yargısı, Anayasa Yargısında İtiraz Yolu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Kararlarında İnsan Hakları konularında seminerler vermektedir. Anayasa yargısı ve özel hukuk alanlarında yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır.[2] Evli ve iki çocuk babasıdır.
Anayasa Mahkemesi Kariyeri
9 Ocak 2001 ve 25 Şubat 2010 tarihleri arasında Anayasa Mahkemesi Raportörü olarak görev yapan Altan; 26.2.2010 tarihinde Denizcilik Müsteşarlığı Müsteşar Yardımcılığı görevine atandı. Bu görevi yürütürken 29.03.2010 tarihinde Anayasa Mahkemesi Yedek Üyeliğine seçilmiştir. Anayasa Mahkemesi Raportörü iken Denizcilik Müsteşar Yardımcılığı’na atandıktan 31 gün sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından Anayasa Mahkemesi yedek üyeliğine atanması "Usul yönünden bir sorun yok ama siyasi olarak tartışılabilir"liği o dönem gündem yaratmıştır[3]. 12 Eylül 2010 yılında yapılan referandum sonucu Anayasa Mahkemesi Üyesi olmuştur. Altan, 26 Ekim 2011'da Anayasa Mahkemesi başkanvekilliğine seçilmiştir. En genç seçilen (43 yaşında) Anayasa Mahkemesi başkanvekilidir[4]. 2015 yılına dek başkanvekilliği görevini sürdürmüştür

 

alparslan altan kimdir anayasa mahkemesi üyesi alparslan altan kimdir alparslan altan nereli alparslan altan neden tutuklandı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu