Diyanet İşleri Başkanlığının Cenaze Kararı - 19 Temmuz

Diyanet İşleri tarafından Darbe girişimine katılanlara Cenaze Hizmeti verilmeyeceği kararının alınması tartışmalara sebep olacak gibi görünüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığının Cenaze Kararı - 19 Temmuz
Diyanet İşleri Başkanlığının Cenaze Kararı - 19 Temmuz

Türkiye tarihi şimdiye kadar birçok olumsuz ve kötü olarak hatırlanan olaya sahne oldu. Bu kara leke olarak anılan olaylardan birisi de Maalesef 15 Temmuz günü Darbe girişimi yapılarak yaşandı. Bugün ve gelecekte bu olay Kara leke olarak hatırlanmaya devam edecektir.


Darbe girişiminin ardından birçok kuruma operasyon yapıldı ve birçok personel açığa alındı. Açığa alınanlar arasında Vali, Kaymakam, Hakim, Savcı gibi üst düzey memurlar da bulunuyor. Bugün Diyanet işleri Bakanlığında'da yapılan soruşturma neticesinde 492 personelin görevden uzaklaştırıldığı belirtiliyor.
 

Yine bugün Diyanet işleri Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile  Türkiye'de  meşru yönetimine başkaldırarak milletin ve devletin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve  halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından  sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyeceği bildirildi.  Alınan bu karar ise uzun süre tartışılacak gibi görünüyor.

Alınan kararın tam metni ise şu şekilde. '' 15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminde öldürülen darbecilerin cenaze namazları ile ilgili olarak halkımızdan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığımıza gelen yoğun sorular üzerine aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması uygun görülmüştür.  Cenaze namazı, ölen bir Mümin için kardeşleri tarafından yerine getirilen bir tezkiye ve duadır. Bu merasimde Müminler ölen kardeşleri için dua etmekte, ona hüsnü şehadette bulunmakta ve haklarını helal ettiklerini ilan etmektedir. Hâlbuki bu kişiler, giriştikleri eylemler ile sadece bireylerin değil bütün bir milletin hukukunu ayaklar altına almış ve böylece Mümin kardeşlerinin tezkiye ve dualarını hak etmemişlerdir. Bu nedenle ülkemizin meşru yönetimine başkaldırarak milletimizin ve devletimizin bekasını hedef alan, TBMM başta olmak üzere kamu kurumları üzerine bomba yağdıran ve acımasızca halka karşı silah kullanan ve bu sırada öldürülen darbecilere karşı Başkanlığımızca sala, teçhiz, tekfin ve üzerlerine cenaze namazı kılınması gibi din hizmetleri verilmeyecektir.

  Ancak zorla ve tehdit ile olaya sürüklenmiş, hiçbir şeyden habersiz ne olduğunu bilmeden kendisini çatışmaların içinde bulmuş ve hayatını kaybetmiş, er-erbaş ve askerlerimiz ile güvenlik görevlilerimiz bu uygulamanın dışında tutulacaktır."

diyanet işlerinin cenaze kararı kimlerin cenaze işlemleri yapılmayacak diyanet'in cenaze hizmeti kararı 19 temmuz
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Adıyaman Samsat Depremi Son Haberler
Adıyaman Samsat Depremi Son Haberler
Ak Parti Milletvekili Adaylarının Vereceği Ücret Belli Oldu
Ak Parti Milletvekili Adaylarının Vereceği Ücret Belli Oldu