Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı Kimdir?

TRT’nin son dakika olarak geçtiği haberde, Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı’na yönelik operasyon yapıldığı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı Kimdir?
Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı Kimdir?

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından yapılan operasyonlar sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaverinin darbe girişimi ile ilgisinin bulunduğu iddiasıyla ilgili tutuklanmasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı’na çevrildi. Son dakika haberlerine göre ise Cumhurbaşkanı Muhafız Alayına yönelik büyük bir operasyonun yapıldığı ve 300 asker hakkında gözaltı kararı olduğu belirtildi.

 

Bugün haber sitelerinde yer alan haberlere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık PÖH (Polis Özel Harekat)  tarafından korunacağı yönündeydi. Bu haberin üzerinden henüz saatler geçmişken, Cumhurbaşkanını koruyan Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı’na yönelik operasyon haberi bir anda gündemde hareketlenmeye yol açtı. TRT’de Geçilen haberde 300 asker için gözaltı kararı olduğu belirtildi.

Son haberlere göre ise Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayında görevli 283 askerin gözaltına alındığı ileri sürüldü.

 

Cumhurbaşkanı Muhafız Alayı Nedir? Kimlerden Oluşuyor?

 

Savaşın olduğu zamanlarda üs birliklerine katılarak savaşa katılan, barış olduğu zamanda ise Cumhurbaşkanını korumakla görevli olan Cumhurbaşkanlığı bünyesinde olan özel bir birlikten oluşmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü korumak için 18 Temmuz 1920’de o dönem orduda olan Üsteğmen İsmail Hakkı Tekçe tarafından kuruldu. O zamanlarda Meclis, alayın sayısını 2500’e çıkardı ve alay seviyesine getirildi.

Muhafız ve tören birliği olan askerlerin kamuflajları diğer askerlerin kamuflajından ayrı bir renktedir. 21 Aralık 2011’de ise muhafız taburu lağvedildi.  Şu an Tören ve Muhafız taburu olarak görev yapıyor.

 


cumhurbaşkanı muhafız alayı cumhurbaşkanı muhafız alayı nedir cumhurbaşkanı muhafız alayı kimlerden oluşuyor cumhurbaşkanı muhafız alayı operasyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu