24 Temmuz Kemal Kılıçdaroğlu'nun 10 maddelik Taksim manifestosu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Meydanında darbeye karşı 10 Maddelik Taksim Manifestosunu okudu.

24 Temmuz Kemal Kılıçdaroğlu'nun 10 maddelik Taksim manifestosu
24 Temmuz Kemal Kılıçdaroğlu'nun 10 maddelik Taksim manifestosu

Bugün yüzbinlerce kişinin katılımıyla CHP’nin demokrasi mitingi Taksim Meydanında yapıldı.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, “Hepimizin tarih yazdığı gündür bugün. Biz Taksim’e niçin geldik, Taksim’de ne yapacağız, Hedefimiz ne? Bütün bunlara cevap vermek için bir Taksim Manifestosu hazırladık. Şimdi onu sizlere okuyacağız” dedikten sonra 24 Temmuz Taksim Bildirisini okudu.

İşte Taksim Manifestosu, Taksim Manifestosu Nedir?

1-) 15 Temmuz Darbe girişimi, parlamenter sistemimize karşı yapılmıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisi Bombalanmış, ama bombalar altında parlamento görevini yapmış ve darbeyi püskürtmüştür. Bu darbe girişiminin iç varsa dış destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz.


2-) Bütün siyasal partiler, darbe girişimine karşı çıkmış, demokrasi konusunda Türkiye’de tartışması bir ortak payda oluşmuştur. Bu ortak tutum ve anlayış, siyasette uzlaşma kültürünün güçlenmesine ve siyasete katkı vermek zorundadır.


3-) Her türlü darbeye ve parlamenter sistem üzerindeki her türlü vesayete karşı çıkmak, tüm demokratların ve demokrasiden yana olanların herkesin bu ülkeye namus borcudur. Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi demeliyiz ve söylemeye devam etmeliyiz.


4-) Demokratik parlamenter sistemimize karşı yapılan darbe girişimi, halkın direnme hakkını kullanmasıyla ayrı bir anlam ve boyut kazanmıştır.Direnme hakkı, demokrasiyi korumanın meşru bir yolu olarak ortaya çıkmıştır.


5-) Demokrasimizin teminatı olan demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti ilkesinin Türkiye için ne kadar yaşamsal olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Demokratik, laik sosyal hukuk devleti bizi çağdaş uygarlığa taşıyacak olan en temel anahtardır.


6-) Bu darbe girişimi anayasada, yasam, yürütme ve yargı olarak yer alan güçler ayrılığı ilkesinin demokrasideki denge ve denetleme işlevinin  güvencesi olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.


7-) Bayloz, Ergenekon ve casusluk gibi davalarda mağdur edilen insanların itibar ve haklarının iadesi kaçınılmaz olduğunu bütün siyasi partilerin gündeminde olmak zorundadır.


8-) Bu darbe girişiminin devlet yönetiminin liyakata dayanması gerektiğini çok açık biçimde ortaya koymuştur. Devletin yapılanmasında siyasal yandaşlık, akrabalık, cemaatçilik ve tarikatçılık değil, bilgi, birikim ve deneyim gibi ilkeler esas alınmalıdır. Bir başka anlatımla, Devleti yönetme yerine devleti ele geçirme yöntemi tarihe gömülmelidir. Bu bağlamda devletin yeniden inşası önemlidir.


9-) İnancı, kimliği, yaşam tarzı ne olursa olsun. Bu ülkenin güzel insanları, bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında, parklarında özgürce gezebilmelidir.Hiç kimse unutmasın! 15 Temmuz darbe girişimi; 3’üncü sınıf demokrasinin ortaya çıkardığı bir tablodur. Bu ülkenin insanları, 3’üncü sınıf demokrasiye değil, özgürlükçü demokrasiye yani tam demokrasiye layıktır. Türkiye, tümüyle darbe hukukundan yararlanmalıdır.


10-) Devlet, kinle, öfkeyle ve önyargıyla yönetilemez. Darbe girişiminde bulunanlar, hukuk içerisinde hukukun üstünlüğüne bağlı kalınarak yargılanmalıdır. Devletin vakarı ve ciddiyeti bunu zorunlu kılmaktadır. İşkence, kötü muamele, baskı, tehdit devleti darbecilerle aynı duruma düşürür. Buna izin verilmemelidir.

taksim manifestosu taksim manifestosu nedir taksim manifestosu maddeleri 24 temmuz taksim manifestosu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu