Halil İnalcık Kimdir ? Halil İnalcık'ın Eserleri

Birçok ünlü hocanın yetişmesinde büyük katkısı olan Halil İnalcık vefat etti.

Halil İnalcık Kimdir ? Halil İnalcık'ın Eserleri
Halil İnalcık Kimdir ? Halil İnalcık'ın Eserleri

1916 Yılında İstanbul'da doğan birçok tarihçinin yetişmesinde büyük emeği olan, bu nedenle de 'hocaların hocası' olarak anılan Tarihçi Yazar Halil İnalcık 100 yaşında yaşamını yitirdi. Halil İnalcık'ın vefatı başta öğrencileri olmak üzere taraflı tarafsız herkes için büyük üzüntüye sebep oldu.

Halil İnalcık Kimdir ?

1916 yılında İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İnalcık, aslen Kırım Tatarıdır. Balıkesir Muallim Mektebi'ni tamamladı. 1936yılında Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi Yeni Çağ Tarihi bölümünde yüksek öğrenimine başladı. 1942 yılında Tanzimat ve Bulgar Meselesi adlı doktora tezini verdi. Uzun yıllar aynı fakültede Osmanlı ve Avrupa tarihi üzerine dersler verdikten sonra 1972 yılında Chicago Üniversitesi Tarih Bölümü'ne "Osmanlı Tarihi Üniversite Profesörü" olarak davet edildi.

1973 yılında kitabı The Ottoman Empire The Classical Age 1300-1600 yayımlandı. Yurt içi ve dışında çeşitli üniversitelerden fahri doktora payeleri aldı. 1993 yılında Bilkent Üniversitesi'ne davet edildi ve burada Tarih bölümünü kurdu. Halen Bilkent Üniversitesi Osmanlı Tarihi Bölümü'nde yüksek lisans ve doktora öğrencilerine seminer dersi vermektedir. Ayrıca İnalcık çok iyi düzeyde Osmanlı Türkçesi, iyi düzeyde; İngilizce, Fransızca, Almanca, orta düzeyde de; Arapça, Farsça ve İtalyanca bilmektedir. Dünyanın çeşitli üniversitelerinden çok sayıda fahri doktora tevcih edilen İnalcık, 20. yüzyıl sona ererken Cambridge Uluslararası Biyografi Merkezi tarafından dünyada sosyal bilimler alanında sayılı 2000 bilim adamı arasında gösterilmiştir.

 

Hayatı ve tarihçiliğini anlattığı Tarihçilerin Kutbu Halil İnalcık Kitabı adlı söyleşi kitabı Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları'ndan 2005 yılında yayımlanmıştır.

Avrasiya Akademiyasının kurucu üyelerinden biridir. 

Aralarında Ünlü tarihçi İlber Ortaylı'da olmak üzere birçok tarihçinin yetişmesinde büyük emeği vardır. Yetiştirdiği Öğrenciler ve Öğrencilerinin yetiştirdiği öğrenciler sebebiyle Hocaların Hocası lakabıyla tanınmıştı. 25 Temmuz 2016 Yılında 100 yaşında iken vefat etmiştir.

Halil İnancık'ın Eserleri'nden bazıları şu şekilde.

halil inalcık nereli halil inalcık kimdir halil inancık biyografi hocaların hocası halil inalcık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 MHP'de Milletvekili Adaylarının Vereceği Ücret Belirlendi
MHP'de Milletvekili Adaylarının Vereceği Ücret Belirlendi
Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın Vekilliği Düşürüldü: İşte Vekilliği Düşürülen HDP’liler
Osman Baydemir ve Selma Irmak’ın Vekilliği Düşürüldü: İşte Vekilliği Düşürülen HDP’liler