Tuğgeneral Celal Başoğlu Kimdir? Neden Görevden Alındı?

Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu, askeri darbe girişimi soruşturmasında gözaltına alındı. Darbecilerin bildirisini yırtan Tuğgeneral Celal Başoğlu’nun görevinden alındığı öğrenildi.

Tuğgeneral Celal Başoğlu Kimdir? Neden Görevden Alındı?
Tuğgeneral Celal Başoğlu Kimdir? Neden Görevden Alındı?

15 Temmuz cunta darbe girişiminin ardından en çok konuşulan kişilerden biri olarak gündeme bomba gibi düşen Kütahya Hava Er Eğitim Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Celal Başoğlu görevinden alındı. Ancak Tuğgeneral Celal Başoğlu’nun darbecilerin emrini yırttığı medyada yer almıştı. Peki Tuğgeneral Celal Başoğlu, neden gözaltına alındı, neden görevinden alındı.


Soruşturmaya tabii tutulan Tuğgeneral Celal Başoğlu , Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu'nun "Disiplinsizlik veya suç teşkil edebilecek bir fiili nedeniyle hakkında yapılan inceleme ve araştırmanın emniyetli ve sıhhatli devam etmesi amacıyla personelin idari izinli sayılarak görevinden geçici olarak uzaklaştırılabileceği" ilgili maddesi gereğince görevinden alındığı belirtildi.


Tuğgeneral Celal Başoğlu Kimdir?


Türkiye’de son bir hafta içerisinde en çok konuşulan isimlerden biri olan Tuğgeneral Celal Başoğlu, kendisine verilen darbecilerin bildirisini “Yok” sayıp yırtıp attığı belirtilmişti.
Tuğgeneral Başoğlu, Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’e de darbecilerin yazılı emrini yok saydığını söyleyip, şehrin güvenliği ve vatanın güvenliği için halkın yanında yer aldıklarını söylemişti.


Valinin kendisine verdiği tavsiye üzerine Cumhuriyet Başsavcısı Ali Ulvi Yılmaz’la görüşen Başoğlu, kendi emrinde olan askerlere sadece kendisinden emir almalarını, başka kimseden emir almamalarını istemişti.

tuğgeneral celal başoğlu tuğgeneral celal başoğlu kimdir celal başoğlu neden görevden alındı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PYD Bölgesinden Açılan Ateş Sonucu 1 Asker Şehit
PYD Bölgesinden Açılan Ateş Sonucu 1 Asker Şehit
Gazeteci Tayfun Talipoğlu Vefat Etti
Gazeteci Tayfun Talipoğlu Vefat Etti