Tarık Çelenk Kimdir ? 28 Temmuz Türkiyenin Gündemi

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Tarık Çelenk gündem ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu.

Tarık Çelenk Kimdir ? 28 Temmuz Türkiyenin Gündemi
Tarık Çelenk Kimdir ? 28 Temmuz Türkiyenin Gündemi

CNN Türk Ekranlarında yayınlanan Türkiyenin Gündemi Programına katılan Ahmet Tarık Çelenk bazı yorumlarıyla tepki çekti. Özellikle Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen'in tepkisiyle karşılaşan Tarık Çelenk, Sosyal Medyanın da gündemindeydi.

Mikro Blog sitesi twitter üzerinden de Tarık Çelenk'e sosyal medya kullanıcıları tepkilerini dille getirdi.

Tarık Çelenk Kimdi
r ?
 

 

Ahmet Tarık Çelenk 8 Mart 1961 Erzurum doğumludur. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik Fakültesinden 1982 mezun olan Çelenk 1983-1999 yılları arasında 15 yıl süreyle Deniz Kuvvetlerinde Mühendis Subay olarak hizmet vermiştir. Daha sonraki yıllarda politik psikoloji ve politik-analiz üzerine yoğunlaşan Çelenk Ekopolitik başta olmak üzere pek çok düşünce kuruluşuna katkı sağlamıştır. Kurucusu olduğu Ekopolitik, Türkiye’de ilk defa Türk milliyetçileri, emekli ordu mensupları, eski Kürt siyasi militaristlerini ve aydınları, Vamık Volkan‘ın danışmanlığında, ilk defa belli bir metot (Ağaç Model – Tree Model) dahilinde 4 yıl boyunca, farklı coğrafyalarda bir araya getirerek, diyalog kurulmasına ön ayak olmuş bağımsız bir sivil toplum kuruluşuydu..

Çelenk’in ilgi ve uzmanlık alanları arasında Türk ve Kürt milliyetçiliği, politik İslam ve politik psikoloji öne çıkmaktadır. Nitekim Çelenk 2013 yılında Ekopolitik’in çalışmalarının da referans alındığı, Akil İnsanlar Heyetine seçilmiş ve Akdeniz Bölgesi sekreterliğini yürütmüştür. Halen Kuzey Irak, Ortadoğu siyaseti, toplumsal uzlaşı gibi konularda çalışmalarını sürdüren , Yenibirlik gazetesinde de köşe yazarı olan  ve bu konulara ilişkin  yazılar kaleme alan Çelenk, muhtelif yayın kuruluşlarında misafir analist olarak siyasi analizler yapmaktadır. Çelenk twitter hesabında ve bu sitede faraszade mahlasını kullanmaktadır. Bu süpüren veya temizlik yapanlar anlamındadır. Babaannesi’nin  sülalesi Erzurumda bu isimle  tanınmaktadır. Bu aile yıllar önce Erzurum’un tarihi camilerii’nin temizliğini yaptıkları için bu şekilde isimlendirilmişlerdi // Kaynak : faraszzade.com

28 Temmuz Türkiye'nin Gündemi Programı Tarık Çelenk konuşmasına aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

 

tarık çelenk nereli tarık çelen cnn türk tarık çelenk kimdir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef