OHAL Okullarda Nasıl Uygulanacak?

Darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile okullarda güvenlik üst seviyeye çıkarılıyor. Açıklama Milli Eğitim Bakanlığından geldi. MEB, okullardaki güvenlik önlemleri için bir genelge gönderdi. İllere gönderilen genelgede okullarda OHAL tedbirleri bulunuyor.

OHAL Okullarda Nasıl Uygulanacak?
OHAL Okullarda Nasıl Uygulanacak?

Cuntaların askeri darbe girişimi ardından Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere her kurum ve kuruluşta güvenlik tedbirleri olağanüstü arttırıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ise okullardaki güvenlik önlemlerine ilişkin illere bir genelge gönderdi.


Milli Eğitim Bakanı Müsteşarı Yunuf TEKİN, okulların açılmasının ardından okullarda uygulanacak güvenlik tedbirlerini bir bir açıkladı.


TEKİN’in yaptığı açıklamaya göre, Mesai saatleri dışında okula girmek isteyen öğretmenler izin isteyecek ve o şekilde okula girebilecek.


Okullardaki bakım onarım dahil yapılacak her iş için gelen tamirci, işçi ve benzeri kişilerin okula getirdiği alet edevat, çanta ve her  türlü eşya dikkatli bir şekilde incelenecek. Tamire gelen kişi, bakım ve tamiratını yapıncaya kadar bir gözetmen yanında bulunacak.


Alınan bu güvenlik tedbirleri ise okullara yapılacak olası bir saldırı ve belgelerin çalınmaması için yapıldığı da belirtiliyor.


İşte Okullarda Alınacak Tedbirler


*Okulun sicil bölümü, önemli belgelerin olduğu kısımlarda görevli çalışanlar hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması kararlaştırıldı.


*Mesai saatleri dışında okula gelmek isteyen personel, yöneticilerden ya da güvenlikten izin alacak.


*Yöneticiler dahil bütün personel araçlarını okul bahçesine alamayacak.  Öğrencileri taşıyan servisler ise araçlarına ayrılan  yerde park yapabilecek.


* Bütün okullara güvenlik kulübeleri yapılacak.


*Okula giriş ve çıkışlar kayıt altında olacak.


* Okulların etrafı tel örgüleri ve duvarlarla iyice çevrilecek ve okullara üst düzey güvenlik getirilecek.


*Okullardaki belirli noktalar güvenlik kulübeleri ile korunacak.


* Herhangi bir bakanlık ve yerden gelen bakım onarım elemanlarının eşya ve çantaları kontrol edilecek ve işleri bitinceye kadar da yanlarında bir personel kalacak.

okullarda alınacak tedbirler okullarda ohal tedbirleri okullarda hangi önlemler alındı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef