Reşat Petek Kimdir ?

CNN Türk ekranlarında yayınlanan Türkiyenin Gündemi isimli programa katılan Reşat Petek gündemle ilgili önemli açıklamalarda bulundu

Reşat Petek Kimdir ?
Reşat Petek Kimdir ?

CNN Türk Ekranlarında Didem Arslan Yılmaz'ın sunumuyla ekranlara gelen Türkiyenin gündemi programına bugün İsmail Saymaz, Ahmet Zeki Üçok, DErya Yanık ve Reşat Petek gibi isimler katıldı.

Reşat Petek gündemle ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Reşat Petek'in konuşması sosyal medyada da çok konuşulan konular arasında yer aldı

Reşat Petek Kimdir ?
 

1955 Burdur doğumlu. İlkokulu köyünde okudu. Burdur İmam-Hatip Okulunda yedi yıl lise tahsili yaptıktan sonra, Burdur Lisesi son sınıfında bir yıl daha okuyarak liseyi ikincilikle bitirip üniversiteye girmeye hak kazandı.

 

Ankara Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra hakim adaylığı, cumhuriyet savcı yardımcılığı, cumhuriyet savcılığı ve cumhuriyet başsavcılığı görevlerinde bulundu. Dokuz ayrı il ve ilçede görev yaptı.

 28 Şubat Darbe sürecinde Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı iken, başörtülü öğrencileri üniversiteye almayan Erciyes Üniversitesi Rektörü ve Yozgat Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı haklarında “kanunsuz emir vererek eğitim özgürlüğünü engellemek” suçundan soruşturma yaparak ilk defa kamu davası açmasıyla kamu oyunda tanındı. Açtığı bu dava sebebiyle, hak ve hukuk tanımayanların tepkilerine hedef olurken, insan hak ve hürriyetlerine saygılı her kesimden destek gördü. Düzenlediği iddianame evrensel hukuk ilkelerine, Anayasa ve kanunlara uygun olduğu için, 28 Şubat sürecinde hakkında açılan tüm soruşturmalar sonuçsuz kaldı. Mesleki tanımlama yönünden “Birinci Sınıf Cumhuriyet Savcısı” iken 1999 yılında kendi isteği ile emekliye ayrıldı.

 Hukukçular Derneği, Uluslararası Hukukçular Birliği, Hukukun Üstünlüğü Platformu, İGİAD, Sivil Dayanışma Platformu, TGTV gibi Sivil toplum kuruluşlarında görev almaktadır.

 

Ak Parti Burdur Milletvekilli olup,AK Parti Grup Disiplin Kurulu Başkanı'dır.

reşat petek kimdir reşat petek nereli reşat petek türkiyenin gündemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu