Menzil Cemaati Nedir ? Menzil Cemaati Lideri Kimdir ?

Son Günlerin en çok konuşulan cemaatlerinden birisi olan Menzil Cemaati hakkında bilinmeyenler

Menzil Cemaati Nedir ? Menzil Cemaati Lideri Kimdir ?
Menzil Cemaati Nedir ? Menzil Cemaati Lideri Kimdir ?

Son günlerde ismini gündemde sıkça gördüğümüz Menzil cemaati hakkında bilinmeyen neler ? Menzil cemaati ile ilgili haberlerin basında sürekli yer bulmasıyla birlikte birçok kişi bu cemaati merak etmektedir.

Merak edilen başlıca sorular ise şu şekilde.

Menzil Cemaati Lideri Kimdir ?
 

Menzil Cemaati (veya Fecir Cemaati Nakşibendiye'ye bağlı olup Türkiye'deki cemaatler arasında en fazla mensubu olanlardandır.[2] Menzil Cemâati "Muhammed Raşit Erol" (1930-1993) tarafından kurulmuştur.Bugün önderleri Seyyid Abdulbaki Erol'dur. Adıyaman merkezli olup cemaat Ankara ve İstanbul'da da mevcuttur. Ekonomik gücü, mensuplarının işlettiği firmalardan kaynaklanmaktadır.İki ana kola ayrılır: Adıyaman kolu ve Ankara kolu.

Menzil Cemaati Nedir ? Kime Bağlıdır ?

Ana maddeler: Nakşibendîlik, Abdulhalik-ıl Güjdevani, Şah-ı Nakşibendi, ve Nakşibendi tarikatı düsturları

"Menzil Tarikâtı" denilen aslında Nakşibendi yoludur. (Tarikât yol demektir). Büyük Veli Şah-ı Nakşibendi'nin belirlediği usullere göre eğitim gören talebelerin en büyük özelliği, sünnete sıkı bağlılık ve çokça Allahu tealayı zikretmeleridir. Tarih boyunca binlerce Büyük zat bu yola intisab etmiş ve İslam dinine büyük hizmetleri olmuştur. Daha detaylı bilgiler için Semerkand Yayınlarından Altın Silsile ve Reşahat adlı kitaplarada bakılabilir.

 

Nakşbendiyye'nin Mevlana Halid Bağdadi kolundan gelen bu yol, Adıyaman merkezli ve Menzil'de kurulduğu için bu şekilde adlandırılır. Babası Nakşibendi büyüklerinden biri olarak anılan Seyyid Abdulhakim el-Hüseyni'den icazet alan Seyyid Muhammed Raşid Erol zamanından başlayarak ülkenin ve dünyanın pek çok yerinden gelen sufileriyle Menzil yolu bilinir hale gelmiştir.

 

12 Eylûl siyâseti

Menzil'in çok ziyaretçi çekmesi üzerine Seyyid Muhammed Raşid, 12 Eylül askeri yönetimi tarafından Gökçeada'da zorunlu ikamete gönderilmiştir, Fakat sağlık problemleri yüzünden Konsey kararı ile Ankara'ya yerleşmiş, sonra Menzil'e dönmüştür.[2]

 

12 Eylül'de idamla yargılandıktan sonra afla serbest kalan bazı eski ülkücülerin de cemaate katılmalarıyla Menzilciler Orta Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve hatta Trakya bölgesinde de daha etkili olmaya başladılar. Özellikle Menzil Şeyhi Erol'un Alparslan Türkeş'e karşı bayrak açan Büyük Birlik Partisi lideri, eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu ve eski Maraş Ülkü Ocakları Başkanı Ökkeş Kenger Şendiler gibi önemli siyâsî şahsiyetler, onun müridleriydiler.

 

Menzil Cemaati'ni diğer cemaatlerden ayıran özellikleri şunlardır

 

Cemaatin başında Mürşid bulunmaktadır, Mürşid büyük velilerin onayını alarak irşad edendir.

Bilgi edinmenin erkekler gibi kadına da farz olduğunu ileri sürmesi.

Kaynak : Vikipedia / https://tr.wikipedia.org/wiki/Menzil_Cemaati

menzil cemaati kime bağlımenzil cemaati nedir menzil cemaati lideri kimdir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu
24 Haziran CHP Milletvekili Adayları Listesi Belli Oldu