2010 KPSS Puanıyla Yerleşenlerin Ataması İptal mi Olacak ?

2010 KPSS sınavının iptal edilmesiyle birlikte herkesin kafasında aynı soru işareti belirdi.

2010 KPSS Puanıyla Yerleşenlerin Ataması İptal mi Olacak ?
2010 KPSS Puanıyla Yerleşenlerin Ataması İptal mi Olacak ?

Şaibeli bir sınav olan ve yüzlerce kişi tarafından soruları çalınan 2010 KPSS yıllar sonra tam 6 Yıl sonra iptal edildi. Herkesin kafasında ise aynı soru işareti belirdi. 2010 kpss puanıyla atananlar ne olacak Bu konuyla ilgili yetkililerin ilerleyen saatlerde açıklaması yapması bekleniyor.
 

Ankara 1. İdare Mahkemesi, usulsüzlük iddiaları nedeniyle daha önce "Eğitim Bilimleri" bölümü iptal edilen 2010 KPSS'nin "Genel Yetenek ve Genel Kültür" kısmını iptal etti.

Soruların sınavdan önce dışarıya sızdırıldığı iddiaları üzerine "Eğitim Bilimleri" kısmı iptal edilen 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı'nın (KPSS) "Genel Yetenek ve Genel Kültür" bölümü de iptal edildi.

Usulsüzlük iddiaları nedeniyle bazı bölümleri iptal edilen 2010'daki KPSS'ye kızı giren Avukat Cemal Yeşilyurt, sınavın Genel Yetenek ve Genel Kültür bölümünün iptal edilmemesi üzerine, bu bölümdeki sınav soru ve cevaplarının yüzlerce adaya servis edildiğini savunarak, sınavın bu kısımlarının da iptali istemiyle Ankara İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.

 

Ankara 1. İdare Mahkemesi'nin davayı reddetmesi üzerine, Yeşilyurt kararı temyiz etti. Temyiz istemini görüşen Danıştay 12. Dairesi, İdare Mahkemesi'nin kararını bozmuştu.Bozma üzerine dosyayı tekrar görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi, 2010 KPSS'nin Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarını oy birliğiyle iptal etti.

İdare Mahkemesi'nin kararında, soruların sınavdan günler öncesinde sızdırıldığı, soruları alan kişilerin ikrar içeren ifadeleri ile teknik incelemeler sonucu düzenlenen bilirkişi raporlarıyla sabit olduğundan 10 Temmuz 2010'da yapılan KPSS Genel Yetenek ve Genel Kültür kısımlarında hukuka uyanlık bulunmadığı sonucuna varıldığı kaydedildi.

2010 KPSS Atamaları İptal mi Olacak ?
 

Bunun kargaşa doğuracağı ortadadır. Bu yüzden 2006 İdari Hakimlik uygulamasında olduğu gibi kanun çıkarılması gündeme gelebilir. Kanun metninde; ilgili tüm personelin görevine devam etmesi ancak Ankara Cumhuriyet Savcılığınca yürütülen soruşturma ve sonucunda mahkemece verilecek karar doğrultusunda yalnızca kopya çeken adayların sınavlarının iptal edilmesi ve görevine son verilmesi yer alabilecektir.

 

Aksi takdirde, sil baştan KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültürün yapılması ve ardından yerleştirme veya kurum sınavlarının tekrar yapılması örneği, daha önce görmediğimiz bir uygulama olacağı kesindir ve bu sürecin nasıl yönetileceği muammadır.

 

2010 KPSS Lisans Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinde kuvvetli kopya iddialarının adli yargı bünyesinde soruşturulması diğer taraftan idari yargı bünyesinde de konuya ilişkin dava açılması olayı farklı boyutlara taşımıştır. Adli yargıda süregelen soruşturmanın sonuçları beklenerek idari yargı mercilerince bu hususa ilişkin karar verilebilir. Bu en doğru yol olacağını söyleyebiliriz.

 

Sonuç olarak, suçun şahsiliği ilkesi gereği kopya çeken adayların tespiti ve görevlerine son verilmesi gerekmekte olup, binlerce masum adayın bu durumdan etkilenmesi adalet ve hakkaniyetle bağdaşmadığını düşünmekteyiz.

Kaynak: MemurlarNet

2010 kpss puanıyla atananlar ne olacak 2010 kpss iptal edildi 2010 kpss atamaları iptal mi olacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Prens Philip Yaşamını Yitirdi
Prens Philip Yaşamını Yitirdi