2 Ağustos Cumhurbaşkanı Konuşması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe girişimi sonrasında yaşanan gelişmeler üzerinde konuştu. Darbe esnasında müttefik bildiğimiz ülkeler tarafından bir destek almadık diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yapılara acırsak acınacak hale geliriz dedi.

2 Ağustos Cumhurbaşkanı Konuşması
2 Ağustos Cumhurbaşkanı Konuşması

Cumhurbaşkaın Erdoğan gündeme ilişkin konulara değinerek. OHAL sonrasında harşeyin düzgün bir şekilde ilerlediğini ekonomi dahil vatandaşların bundan etkilenmediğini ve etkilenmeyeceğini söyledi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, avrasya tüneli durmadı. Bölünmüş yollar durmadı hepsi devam ediyor. Hava limanlarının inşaatları aynen devam ediyor. 26 Ağustosta inşallah Yavuz Sultan Selim köprüsünü açıyoruz. Bağlantı yolları yapıldı.


Avrasya tüneli 20 Aralıkta açılacak. Kanal istanbul'un ihalesi yapılacak. Çanakkale köprüsünün ihalesi yapılacak. Bu istikrarın göstergesidir. 14 yıldız uluslararası yatırımcı bu ülkede kaybetmemiştir tam aksine kazanmıştır. Kazanmaya devam edecektir. Ekonomiyi asla gündemimizden düşürmedik.


OHAL'in amacı devleti hızlandırmaktır. TSK'nın yeniden yapılanması süreci içindir. Buna ihtiyacımız vardı. Bu adımı atmamız lazımdı. Yoksa bunlar buraları işgal ederler. Tankları millete doğrulturlar.


Bu adımları atacağız ki bu ülke bir daha bunları yaşamasın. Ekonomik reform paketleri süratle hayata geçirilecek. Türkiye bu süreçte Demokrasiye hukuka bağlı ilkelerine hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde göstermiştir. Herşey Anayasa'ya uygun olarak gerçekleştirilmektedir. OHAL uygulaması AB prosedürlerine tamamen uygundur.


238 şehidimiz var sen hala darbeye karşı endişeliyiz diyorsun. Sen nasıl hala şevkat elini uzatırsın. Asla attığımız adımlardan taviz vermeyecez. Bu katillere bu darbenin faillerine acımaya kalkarsak acınacak hale geliriz. Bunu yapmayacaz. Ülkemin refahı için huzuru için biz adımlarımızı kararlı bir şekilde atacağız.


Amerika'da yaşayan zatın bu darbenin başında olmayacağını bilmeyecek insanlar var. Bütün delilleri gönderdik. Bizden birçok terörist istediniz biz sizden belge istemedik. Ben sizden ülkem için tehdit oluşturan birini ülkenizde barındırmaya devam ediyorsunuz. Bunların en iyi maddi kaynakları Amerika'dadır. Oradaki okullardan para elde ediyorlar. Bunları görmemek mümkün mü?


ABD parlamentosunda parayla destekledikleri kişileri bildirdik onlara. Bize söyledikleri şey parayı iade etmeye başladık dediler. İngiltere'yide duydunuz. İngiltere Parlamentosunda birinin bunlardan ne kadar para aldığı medyada yer aldı. Bu siyaseti satın alma operasyonudur. Bu adamlar bunları yapıyorlar.


Suriye'li sığınmacıları vatandaş yapacağız. Bunlar ilkel şartlarda çadırlarda yaşacağına herkes gibi yaşamayı hak ediyorlar. Bunların içinde mühendisler, doktorlar var. Bunların vatandaşlığa geçirilmesi gerekir. Kayıt dışı çalışanlar var bunların sigorlatı çalıştırılması gerek. Ekonomik olarak dahada güçlü olacağız.


Cumhurbaşkanı açığa alınan kişilerin suçsuz olduğu görülürse işlerine geri dönecekler. Ayrıca görevlerinden çıkarılanların yerine yeni alımların yapılacağını söyledi. TİB'i kapatacağız diyen Erdoğan, bütün pisliklerin yuvalandığı yer orasıdır. Bunlar iradelerini bir başka gücün eline vermiştir. TİB, BTK'ya devredilecektir. BTK gereken adımları kendisini atacaktır.


İşler bundan böyle daha sağlıklı yürüyecektir. İş adamları dünyasında haksız rekabete yol açan kişiler bu imkandan mahrum kalacaktır. Yatırımları engelleyenlerin kamuda yeri yoktur. Önümüzü kesen himmet ver, harç ver diyenlere bu devlette yer olmayacak. Mevzuatta gerekli engeller varsa bunlar düzeltecektir.


Bizim gündemimizde sadece darbe girişimi, sadece terör örgütleri yok. Bizim gündemimizde bu ayın sonunda 26 Ağustos'ta açılışını yapacağımız Yavuz Selim Köprüsü var. Avrasya tüneli var. 1915 Çanakkale Köprüsü var. Kanal İstanbul Projesi var. Hızlı tren hatlarımızı tamamlama yenilere başlama var. Yatırımları artırma ülkemizi adım adım ileriye taşıma azmi var. Geçmişe takılıp kalsaydık Türkiye'yi 14 yılda 3 kat büyütemezdik.


Savunma Sanayimize girmenizi istiyorum. Kendi Savunma Sanayimizi birlikte kuralım. İHA üretiyoruz şuanda. İnşallah savaş uçakları füzeler gemiler üreteceğiz. Çalışmalarımız sürüyor. Biz geçmişten aldığımız derslerle geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. Bizimli yürüyen bize güvenen dostlarımızı asla unutmayacaz. Bu ülkede kendisine güvenenleri asla mahçup etmemiştir. Bizde güzel bir söz vardır. Önce refik sonra tarik deriz. Yani önce arkadaş sonra yol arkadaşı deriz. Allah yar ve yardımcımız olsun.


Uluslararası Af Örgütü işkence iddilarına değinen Cumhurbaşkanı, bizde işkenceye sıfır tolerans vardır. Bunlar gözaltına alınırken arbede yaşanmıştır. Kaçan darbeci askerler 16 gün sonra yakalanmıştır. Bunların içinde Albay, Yarbay vardır. Bu ülke bunların yetişmesi için milyonlarca dolar harcamıştır. Eğitimler almıştır. Bunlar bu ülkenin Cumhurbaşkanı'nı öldürmeye çalıştılar. Beni yakalayamadılar. İki korumamı orada şehit ettiler. 2 bayan polisi yaraladılar. Bu kadar haince yapılan operasyonlar var. Ulaslararası Af Örgütü Londrada oturarak burada tespitler yapıyor. Bunlarda haysiyet varsa gelirler buralarda bir dolaşırlar, hastanelerde gazilerimizi görürler anlarlar kim kime ne yapmış.

2 ağustos cumhurbaşkanı konuşması cumhurbaşkanı erdoğan konuşması cumhurbaşkanı son konuşması
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef