Google Filistin Adını Haritalardan Çıkardı

Google tartışmalı bir karara imza atarak Filistin devletini Google Haritalar uygulamasından silme kararı aldı. Dünyaca ünlü arama moturunun Filistin'in varlığını harita üzerinde silmesiyle yok sayması tepkilere neden oldu. Google yaptığı son harita düzenlemesiyle Filistin adını haritadan silerek, tamamen İsrail ismine yer verdi.

Google Filistin Adını Haritalardan Çıkardı
Google Filistin Adını Haritalardan Çıkardı

Google tartışmalı bir karara imza atarak Filistin devletini Google Haritalar uygulamasından silme kararı aldı. Dünyaca ünlü arama moturunun Filistin'in varlığını harita üzerinde silmesiyle yok sayması tepkilere neden oldu. Google yaptığı son harita düzenlemesiyle Filistin adını haritadan silerek, tamamen İsrail ismine yer verdi. Filistin tarafından ve dünyadaki birçok Müslüman tarafından Google'ın bu tutumu eleştirilere neden oldu.


İsrail yanlısı olmakla suçlanan Google, dünyanın bildiği Filistin devletini İsrail'in baskıları nedeniyle silmesi tepkilere neden oldu. Google arama moturu Haritalar uygulamasında bulunan Filistin yerleşim adını silerek, bu bölgeyide İsrail toprağı saydı. Google aramalarda da çıkartılan Filistin haritası, arama sonuçlarında gösterilmiyor. Bu duruma tepki gösteren Filistin'li yetkililer Google'ın bu protesti etti.

 

Filistin Haritası


Filistin'in haritalardan çıkarılıp bölgenin tamamen İsrail yapılması kararına sert bir eleştire getiren Filistinli Gazeteciler Derneği yaptığı açıklamada bu olayı protesto ettiklerini, Google'un bu kararı almasının İsrail'in bir komplosu sonucu gerçekleştirildiği belirtildi. Gazeteciler, tarih ve coğrafya kültürünün harita üzerinde yok sayılmasına ve Filistin halkının vatanlarının gözardı edilmesinin kabul edilemez bir şey olduğu vurgulandı.


Google'den Filistin'in haritalardan çıkarılmasına dair henüz bir açıklama getirilmedi. Ancak bilindiği üzere Google Haritalar'da kullanıcıların oylarıyla bölgelerin isimlerinin değiştirildiği biliniyor. Filistin'in adının Google Haritalar'dan çıkarılmasının altında kullanıcıların yoğun önerileri sebep olmuş olabilir. İsrail tarafından gerçekleşebilecek böyle bir ihtimalde yerleşim yerinin adının Filistin yerine İsrail olarak değiştirilmesi mümkün görünüyor. Google aldığı karar sonucunda isim değişikliğine gittiğine dair henüz bir açıklama yapmadı.

google filistin haritalardan çıkardı google filistin adını sildi google filistini israil yaptı filistin israil
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Prens Philip Yaşamını Yitirdi
Prens Philip Yaşamını Yitirdi