Gri Memurluk Nedir? Açığa Alınan Memurların Durumu Ne Olacak

FETÖ soruşturmaları kapsamında açığa alınan memurlar hakkında konuşulan Gri Memurluğun detayları belli olmaya başladı. Gri Memurluk ile memurlar için yeni bir sürecin başlangıcı geliyor. Gri memurlar birkaç sene takip altında olacak.

Gri Memurluk Nedir? Açığa Alınan Memurların Durumu Ne Olacak
Gri Memurluk Nedir? Açığa Alınan Memurların Durumu Ne Olacak

Darbe sonrasında yürütülen soruşturmalar kapsamında yakalanan veya açığa alınan memurların durumunun ne olacağı tartışılmaya devam ediliyor. Gri memurluk alternatifiyle gündeme gelen memurlar hakkında verilecek kararlar netleşmeye başladı. Gri memurluk kararına göre açığa alınan memurların görevlerine hemen son verilmeyecek. Aile ve Çocuklarının ve bakmakla yükümlü oldukları insanların varlığı nedeniyle memurların görevlerine son verilmeyecek.


Ancak yapılması düşünülen "Gri Memurluk" uygulamasıyla bu memurların görevlerine bazı şartlar dahilinde geri getirilmeleri ve Gri memurluk kapsamında gözetim altında bulundurulmaları düşünülüyor. Takip edilecek memurlar 3 veya 4 senelik takip sonucunda herhangi bir olumsuz durum görülmeyen memurlar görevlerinde kalmaya devam edeceği öğrenildi. Türkiye'de ençok açığa alınmaların yaşandığı Milli Eğitim Bakanlığı'nda ise FETÖ/PDY iddiasıyla açığa alınan öğretmenlerin sözleşmeli olarak görevlendirilmeleri daha sonra ise bunlara belli bir zaman sonra tekrar kadro verilmesi düşünülüyor.


Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında açığa alınan kamu kurumundaki çalışanlar için uygulanması düşünülen Gri Memurluk çözümü için henüz bir resmi açıklama yapılmış değil. Ancak yapılan açıklamalar ve haberlere göre bu durumun hayata geçirilmesi an meselesi gibi görülüyor. Şu ana kadar açığa alınan memur sayısının 70 bini geçmesiyle bu memurlar hakkında yapılacak olan işlemlerin atılacak olan adımların planlanması bekleniyor. Gri memurluk uygulamasıyla herhangi bir örgüt faaliyetinde bulunmamış kamu kurum çalışanları için işlerinden olmalarının önüne geçilmesi ve aileleri ile bakmakla yükümlü oldukları insanların mağduriyetinin önüne geçilmesi düşünülüyor.

gri memurluk gri memurluk ne demek gri memurluk açığa alınan memurları durumu ne olacak
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti