Af Kimler İçin Geçerli? Af Kapsamında Tahliye Edilecek Mahkumlar Belli Oldu

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıklamasını yaptığı af düzenlemesi kimler için geçerli olacak? Hangi suçlular tahliye edilecek? Cezaevi'nde bulunan mahkum ve yakınlarının merakla beklediği af yasası çıktı. Bu af yasasına göre tahliye olacak suçlular belli oldu ancak af düzenlemesi tüm mahkumları kapsamayacak.

Af Kimler İçin Geçerli? Af Kapsamında Tahliye Edilecek Mahkumlar Belli Oldu
Af Kimler İçin Geçerli? Af Kapsamında Tahliye Edilecek Mahkumlar Belli Oldu

Türkiye'nin günlerdir beklediği açıklamayı Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yaptı. Af yasasıyla ilgili düzenlemenin gerçekleştiği açıklamasını yapan Bekir Bozdağ, binlerce mahkum ve ailesinin sevinmesine neden oldu. Yapılan yeni af düzenlemesiyle birlikte bazı mahkumların şırtlı tahliye süreleri indirilerek erken tahliye olmaları sağlandı. Bu mahkumlar arasında bulunan cezaevindeki mahkumlar ve aileler Cezaevi kapılarında yoğun izdiham oluşmasına neden oldu. Birçok kişi yakınlarının bırakılıp bırakılmayacağını merak ediyor. Yapılan yeni af düzenlemesine göre Türkiye'de 38 bin kişinin cezaevinden çıkartılacağı ve suçlarının af düzenlemesi kapsamında şartlı tahliye olacağı öğrenildi.

 

AF KİMLER İÇİN GEÇERLİ OLACAK?


17 Ağustos 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan yasal düzenlemeye göre Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakıkında Kanun'a eklenen geçici maddeye göre Denetimli Serbestlik kapsımında tahliye edilecek olan mahkumlar belirlendi. 671. Sayılı Kanun Hükmündeki Kararname ile tahliye olacak mahkumlar için gerekli düzenleme yapıldı. Yapılan bu düzenlemeye göre Türkiye'de Açık ve Kapalı Cezaevlerinde bulunan 38 bine yakın mahkumun bu kapsamda tahliye edileceği öğrenilid. Tahliye edilecekler arasında bulunan mahkumların çoğunluğunun Adli suçlardan yatan mahkumlar olduğu öğrenildi. Hırsızlık, yaralama, kavga, hakaret veya mali suçlar kapsamında yatan muhkamları kapsadığı belirtildi.

 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ Af Açıklaması


AF KAPSAMINDA YARARLANMAYACAK MAHKUMLAR İSE ŞÖYLE


- Cinayet Suçundan yatan mahkumlar


- Siyasi Suçlar


- Özel Hayatın Gizliliği Kapsamındaki Suçlar


- Devletin Güvenliğini Tehdit Edecek Suçlar


- Uyuşturucu ile ilgili suçlar


- Anayasal düzene karşı işlenen suçlar


- Milli Savunmaya karşı işlenen suçlar


- Terörle Mücadele Kapsamında TCK suçları


Bu suçların dışında kalan tüm suçlar ise af kapsamında denetimli olarak serbest kalacaklar. Yeni yapılan düzenlemeye göre tahliye olacak mahkumlar bugünden itibaren tahliye edilmeye başlandı. Bu kapsamda Açık ve Kapalı Cezaevi kapıları önünde uzun kuyruklar oluştu. Mahkum aileleri yakınlarına kavuşmanın sevincini yaşadı. Birçok mahkum tahliye olurken, yaşadıklarını şu sözlerle anlattılar. " Çok mutluyuz. Yetkilileri teşekkür ediyoruz. Aklımız başımıza geldi bir daha suç işlemeyeceğiz. Ailelerimizle hayat mücadelesi vereceğiz" gibi ifadeler kullandılar.

 

Af ile Tahliye Olacak Mahkumlar


TAHLİYE OLAN MAHKUMLARIN DURUMU NE OLACAK?


Denetimli serbestlik sürelerinin bitimine 2 yıl kalan suçlular Denetimli Serbestlik Yasası kapsamında tahliye edilecek. Tahliye olan mahkumlar belirlenen süreler dahilinde bir suç işlemedikleri takdirde ceza süreleri tamamlamış tamamlayacak. Ancak bu süreler içinde yine benzer veya farklı bir suç işleyen mahkumların cezaları denetimli serbestlik dahilinde yine bu ceza alacakları cezalara eklenecek. Bundan dolayı Denetimli Serbestlik Düzenlemesiyle tahliye olan mahkumların bir daha suç işlememesi ve cezalarını bitirmeleri önem arzetmektedir.


SİYASİ SUÇLAR AF KAPSAMINDA MI?


671 Sayılı KHK ile yapılan düzenlemeden siyasi suçlular yararlanamayacak. Ancak siyasi partilerin onayı ile yeniden yargılama yolu açılabilir. Bu konuda CHP ve HDP'nin düzenlemeleri ve tavsiyeleri bulunmakta.

 

 


ŞARTLI TAHLİYE DENETİMLİ SERBESTLİK NE DEMEKTİR?


Herhangi bir suçtan mahkum olan vatandaşların, aldıkları cezaların bir bölümünü geçirdikten sonra görülen iyi hal ve belirlenen şartlara uyan mahkumların kalan ceza sürelerinin dışarıda herhangi bir suça karışmadan geçirmesine denilmektedir. Denetimli Serbestlikten yararlanan bir mahkum tahliye olduktan sonra herhangi bir suça karışması durumunda şartlı tahliyesi yapılan ceza süresininde alacağı cezaya ekleneceği ve şartlı tahliye hükümlerinin ortadan kaybolacağı avukatlar tarafından açıklandı. Ayrıca Denetimli Serbestlik yasası kapsamında tahliye edilen mahkumların Hakimin verdiği karara göre uygun davranmaması durumundada şartlı tahliye hakkının geri alınabileceği belirtilmektedir.

af kimler için geçerli kimler tahliye olacak tahliye edilecek mahkumlar 2016 af düzenlemesi af suçları bekir bozdağ
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca’dan Açıklama: Önlemleri Gevşettik Maalesef
Prens Philip Yaşamını Yitirdi
Prens Philip Yaşamını Yitirdi