Microsoft'tan Tepki Çeken İŞİD Skandalı

Microsoft şirketinin bünyesinde bulunan Bing arama motorunda bir skandal yaşandı. İŞİD kelimesini İngilizce diline çevirmek isteyen kullanıcılar, karşılarında Suudi Arabistan yazısını görünce büyük şaşkınlık yaşadı.

Microsoft'tan Tepki Çeken İŞİD Skandalı
Microsoft'tan Tepki Çeken İŞİD Skandalı

Microsoft şirketinin bünyesinde bulunan Bing arama motorunda bir skandal yaşandı. İŞİD kelimesini İngilizce diline çevirmek isteyen kullanıcılar, karşılarında Suudi Arabistan yazısını görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Skandal sonrası Suudi Arabistan vatandaşları Microsoft'un arama motoru Bing'i boykot etme kararı aldı.


Microsoft'un dünyaca ünlü arama moturu Bing üzerinde yapılan çeviri hatasıyla bir skandala imza attı. Bing çeviri hizmeti üzerinden ingilizce İŞİd kelimesini aratan kullanıcılar karşılarına Suudi Arabistan yazısını görünce duruma tepki gösterdi.


Microsoft tarafından yapılan açıklamada söz konusu hatanın teknik bir sorundan dolayı gerçekleştiğini ve hatanın kısa süre içinde çözüldüğünü dile getirdiler. Buna rağmen Suudi Arabistan vatandaşları sosyal medya hesapları üzerinden Bing arama motorunu boykot etme çağrısında bulundular.


Daha önce birçok kez Suudi Arabistan ülkesi radikal örgütlere destek vermekle suçlanmıştı. ABD'de gerçekleşen 11 Eylül saldırıları ve Suriye'de devam eden savaşta İŞİD örgütüne destekleri bulunduğu iddia ediliyor. Bu iddialar kesinlik kazanmazken Bing arama moturunda İŞİD kelimesinin İngilizce çevirisinin Suudi Arabistan olarak gösterilmesi tartışmalara neden oldu.

microsoft işid skandalı bing işid işid ingilizce çeviri işid suudi arabistan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu