Akıncı Üssünün Adı Neden Mürted Oldu: Mürted Nedir?

15 Temmuz askeri darbe girişiminde darbeci cuntaların üssü olarak bilinen Akıncı üssünün adı değiştirildi. Akıncı Üssünün adı değiştirilip seviyesi de düşürüldü.

Akıncı Üssünün Adı Neden Mürted Oldu: Mürted Nedir?
Akıncı Üssünün Adı Neden Mürted Oldu: Mürted Nedir? Anahaberim

Darbe girişiminde ana üs olarak kullanılan Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığının adı değiştirildi. Hava Kuvvetleri tarafından adı değiştirilen üs, Başkent Ankara’nın Kazan ilçesi sınırında bulunuyor. Üs, meydan komutanlığı seviyesine düşürüldü. Peki Akıncı Üssünün yeni adı ne oldu.


15 Temmuzda askeri darbe girişimi sonrasında OHAL ilan edildi. OHAL kapsamında darbeci askerlerinin kullandığı Akıncı Üssünde yer alan Türk Savaş Uçakları F-16 filosu kapatıldı. Üs bölgesinde yer alan 141, 142 ve 143. Filolarda bulunan çok sayıda savaş uçağı diğer illere gönderildi. Darbe girişimi öncesi Tugay olan üs, uçakların diğer illere gönderilmesi sonrasında seviye düştü ve hava meydan komutanlığı seviyesine indi. Üs komutanın rütbesi ise albay oldu.


Peki Akıncı Üssünün Adı Neden Mürted Oldu?


Darbe girişiminin ana üssü olarak kullanılan Akıncı üssü 1960 yılında hizmete girmiştir. Ankara’nın savunması için bu üs kentin batısında yer alan Mürted Ovasına kurulmuştur. Mürted ismi 1402 yılında Osmanlı ordusu ile Timurlenk’in ordusu arasında yaşanan Ankara savaşından almıştır. Bu savaşta Osmanlı ordusunda savaşan Kara Tatarlar ve bazı beylikler Osmanlıya ihanet ederek Timurlenk’in tarafına geçmiştir. Savaş sonucunda padişah Yıldırım Beyazıd esir olmuş ve Osmanlı ordusu yenilgiye uğramıştır.


Bu kanlı savaşın ardından savaş bölgesinin adı Mürted olarak anılmaya başlanmış. Mürted ismi Arapça bir isimdir. İslam dininde Mürted’in karşılı ise dinden çıkmadır.  Akıncı ismi 1995 yılında verildi. Türk Havacılık ve Sanayinin merkezi olan ve daha önceki ismi Mürted olan Akıncı ismi darbe girişimi sonrası eski adına döndü.

mürted nedir akıncının yeni ismi akıncı üssü yeni adı akıncı üssü neden mürted oldu
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti