Diyarbakır Sur ve Silvan Belediyesine Kayyım Atandı

Diyarbakır Merkez Sur ilçesi Belediyesine kayyum atandı. Sur Belediyesine Kayyım atanması başta HDP'liler olmak üzere bölgede yaşayan halkın tepkisine neden oldu.

Diyarbakır Sur ve Silvan Belediyesine Kayyım Atandı
Diyarbakır Sur ve Silvan Belediyesine Kayyım Atandı Anahaberim

Öz yönetim ilanlarıyla gündeme gelen ve yaklaşık 1 yıl boyunca olayların yaşandığı Sur ilçesi Belediye Başkanlığına kayyım atandı.

Peki Silvan ve Sur Belediyesine Hangi Kayyım Atandı?

 PKK örgütüne destek verdiği gerekçesiyle Diyarbakır Valiliği tarafından Diyarbakır Merkez Sur ilçesi Belediye Başkanlığına kayyım atandı. Sur ve Silvan ilçesi Belediye Başkanlığına ilçe kaymakamlarının kayyum olarak atandığı öğrenildi.

Cuntaların 15 Temmuz askeri darbe girişiminin hemen ardından ilan edilen OHAL ile birlikte Doğu ve Güneydoğu'daki belediyeler üzerinde duruluyor. PKK örgütüne destek verdikleri ve öz yönetimde bulundukları belirlenen HDP'li belediyelere yönelik kayyım atanması bir süre önce gündeme gelmişti.

672 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında terör örgütüne destek veren ve şiddet olaylarına karışan belediyelere  en büyük mülki idare amiri tarafından el konulabilecek ibaresi bulunuyor.

Bu kapsamda PKK örgütüne destek veren ve şiddet olaylarına karışan belediyelere kayyım atanması kararlaştırıldı. İlk kayyımlar Silvan ve Sur belediyelerine atandı.


Geçtiğimiz günlerde HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, belediyelere kayyım atanması konusunda "Hodri Meydan" demiş ve kayyım atanması kararına sert şekilde tepki göstermişti.

hdp kayyım atandı sur belediyesine hangi kayyım atandı silvan belediyesine hangi kayyım atandı silvan belediyesine kayyum atandı sur belediyesine kayyum atandı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti