2016 Ordu, Giresun, Sakarya Serbest Piyasa Fındık Fiyatları

2016 yılı Ordu, Giresun, Sakarya,Terme, Trabzon, Düzce, Fatsa, Akçakoca, Samsun, Çarşamba, , Zonguldak, Bulancak Perşembe ve Ünye serbest piyasa fındık fiyatları belli olmaya başladı.

2016 Ordu, Giresun, Sakarya Serbest Piyasa Fındık Fiyatları
2016 Ordu, Giresun, Sakarya Serbest Piyasa Fındık Fiyatları Anahaberim

Ancak bu yıl fındık üreticileri fındık fiyatlarındaki düşüş karşısında şok olmuş durumda. Fındık üreticileri, fındık taban fiyatının belli olması için yetkililere çağrı yaptı.


Her yıl olduğu gibi Ağustos ayının ilk haftasında Fındık illerine doğru yolculuk başladı ve fındık hasadı hemen hemen bitmek üzere. Bu yıl olumsuz hava koşulları nedeniyle özellikle Ordu ve Giresun’daki yüksek kesimlerde fındık ağaçlarının zarar gördüğü ve fındığın yeterince olmadığı fındık hasadına giden fındık işçileri tarafından belirtildi. Ordu ve Giresun başta olmak üzere birçok il ve ilçede fındık hasadı sona erdi, fındık üreticileri fındıklarını istifledi. Şu an Sakarya’nın bazı ilçeleri ve Düzce’nin bazı kesimlerinde fındık hasadı halen devam ediyor.


Bu yıl fındık fiyatları ise fındık üreticilerinin yüzünü güldürmedi. Serbest piyasada fındık fiyatları geçtiğimiz yıllara nazaran çok daha düşük fiyatlarda seyrediyor. Kurban Bayramı öncesinde fındık fiyatları 15 TL’ye kadar serbest piyasada işlem görürken, bayram sonrası 12-13 TL arasında işlem görüyor. Bu fiyatlar da fındık üreticilerinin canını epey sıkmış durumda.


Bölgede faaliyet gösteren fındık üreticileri birlikleri, fındık fiyatlarındaki belirsizliğin acilen çözülmesi için yetkililere çağrıda bulunmaya devam ediyor. Lakin, iki hafta önce 15 TL’den satışa sunulan fındığın fiyatının şu an 12-13 TL’den işlem görmesi fındık üreticilerini zor durumda bırakıyor. Bu belirsizlik ortamında üreticiler ellerindeki fındığı piyasaya sürmeye çekiniyor.


Fındık fiyatlarındaki belirsizliğin hem üreticileri hem de bölgedeki esnafı mağdur ettiğini TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan tarafından dile getirildi.

Şu An Resmi ve Net Olarak Belli Olmayan Serbest Piyasa Fındık Fiyatları İse Şöyle


Şimdilik %50 randuman kabuklu fındık fiyatı 12,50 TL  civarında seyrediyor.


Serbest piyasa da ise  13,50 TL olarak işlem görüyor.


Önümüzdeki günlerde fındık fiyatlarında yükselişin beklendiği de öngörülüyor.

fındık taban fiyatı serbest piyasa fındık fiyatları 2016 fındık fiyatları bu yıl fındık fiyatları ordu fındık fiyatları giresun fındık fiyatları sakarya fındık fiyatları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti