Albay Hasan Atilla Uğur Kimdir?

Emekli Albay Hasan Atilla Uğur, Yenişafak Gazetesine verdiği röportajda Türkiye’nin ikinci bir darbe kalkışması ile karşı karşıya kalabileceği ve bu seferki kalkışmanın çok kanlı ve çok tehlikeli olacağı uyarısında bulundu.

Albay Hasan Atilla Uğur Kimdir?
Albay Hasan Atilla Uğur Kimdir? Anahaberim

Albay Uğur, “Net bir bilgiyi söylüyorum, çok yakın zamanda ikinci bir kalkışma olacak,  ikincisi çok kanlı olacak” iddiasında bulundu. Emekli Albay Uğur, ikinci kalkışmanın Kasım ayını bulmayacağını da ileri sürdü.


Peki Albay Hasan Atilla Uğur Kimdir, Nerelidir?


Hasan Atilla Uğur  19 Aralık 1957’de başkent Ankara’da doğdu. Emekli Albay olan Uğur, PKK Lideri Abdulah Öcalan’ın Kenya’da yakalanıp Türkiye’ye getirilmesinin ardından Öcalan’ın ilk sorgusunu yapan subaydır.

Albay Hasan Atilla Uğur Hayatı


Albay Uğur, 1971’de Kuleli Askeri Lisesinde eğitime başladı, 1975’te de mezun oldu. Mezun olduğu yılda Kara Harp Okulunda eğitime başladı. 1979’da Jandarma Teğmen rütbesiyle Kara Harp Okulundan mezun oldu. Jandarma ve Piyade okullarından mezun olan Uğur, İzmir Foça’da Komando eğitimini de aldı. 1981’den itibaren Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde görev yaptı. 1998’de Antalya’da PKK mensuplarına yönelik yapılan operasyona komutanlık yaptı. 1999 yılında Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilen PKK Lideri Öcalan’ın ilk sorgusunu yapan kişi olarak gündemde kaldı.
2000-2001 yıllarında Hizbullah Örgütüne yönelik yapılan operasyonlarda çok kritik görevlerde bulundu.
2002-2004 yılları arası Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı görevini yaptı.
2004-2005 yılları arası Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı görevini yaptı.
2005-2007 yılları arası Çanakkale Eğitim Alay Komutanlığı görevini yaptı.
2007’de Albay rütbesindeyken kendi isteği doğrultusunda emekli oldu.
1 Temmuz 2008’de Ergenekon soruşturması kapsamında güvenlik güçlerince gözaltına alındı.Sorgusunun ardından da savcılık tarafından tutuklandı.
. 5 Ağustos 2013 tarihinde açıklanan mahkeme kararları sonucunda "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek" suçundan, suçun işlendiği tarih göz önünde bulundurularak eski TCK'nın 147. maddesi gereğince, 20 yıl hapis cezasına, "Kişisel verileri ele geçirme" suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ayrıca "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefetten" 2 yıl 3 ay hapis ile 4 bin 500 lira hapis cezası da uygulandı ve Toplamda 29 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı
12 Haziran 2011’de yapılan genel seçimlerde Cumhuriyet Güçbirliği'nden Antalya milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi.
Tutuklu olduğu yıllarda PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sorgusunda yaşananları kitap haline getirmiştir.

albay hasan atilla uğur albay hasan atilla uğur kimdir albay hasan atilla uğur nerelidir albay hasan atilla uğur ikinci kalkışma albay hasan atilla uğurun hayatı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti