Başika Nerdedir, Başika’da Kaç Türk Askeri Var ne Başika Neden Önemli?

Türkiye ile Irak arasında büyük bir krize neden olan Başika meselesi hakkında bilgiler.

Başika Nerdedir, Başika’da Kaç Türk Askeri Var ne Başika Neden Önemli?
Başika Nerdedir, Başika’da Kaç Türk Askeri Var ne Başika Neden Önemli? Anahaberim

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın "Musul Musulluların, Telafer Telaferlilerindir. Hiç kimsenin buralara gelip girmeye hakkı yok. Musul'un IŞİD’den  kurtarılmasının ardından burada sadece Sünni Araplar, Türkmenler ve Sünni Kürtler kalmalıdır" ifadelerini kullanmasının ardından Irak Dışişleri Sözcüsü Ahmet Cemal, Türkiye’ye yönelik sert açıklamalarda bulundu. Cemal, Türk ordusunu Irak’ta işgalci güç olarak niteleyip "Irak'ın içişlerinden ve özellikle Musul'dan elinizi çekin" ifadelerini kullandı.Bu karşılıklı krizin hemen ardından Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türk ordusunun Irak’ta işgalci güç olmadığını ve bölgede istikrar için bulunduğunu söyledi.Peki Başika Bölgesi Nedir, Başika'da Neler Oluyor?


Başika, Ninova Eyaletinin Başkenti Musul’un yakınlarında bulunan stratejik bölgedeki bir kasabadır.Geçen 5 Aralık Cumartesi günü Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 25 tank ve 600 askeri IŞİD kontrolünde bulunan Musul kentine yaklaşık olarak 13 KM yakınında bulunan Başika Kasabasına gönderdiği haber ajanslarında yer almıştı.


Bu gelişmenin üzerine Irak yönetimi Türk Ordusunun Irak topraklarına izinsiz girdiğini ve derhal ülkesine geri çekilmesi gerektiğini bildirmişti. Aradan geçen bunca sürenin ardından tartışma yine fitillendi ve bir krize neden oldu.


Geçen hafta mecliste uzatılan sınır ötesi teskere kararının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Masanın dışında kalamayız, Musul’un hemen kuzeyinde Türkmenler var. Ayrıca IŞİD unsurlarının sınırlarımızı tehdit etmesine müsaade etmemize olanak yoktur” ifadelerini kullanarak Musul hareketinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin de yer alması gerektiğini belirtmişti.

başika nedir başika neden önemli başika krizi başikada neler oluyor başikada kaç türk askeri var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti