Beklenen Musul Harekatı Başladı: Musul Harekatında Son durum!

Uzun zamandır yapılması planlanan Musul harekatı resmen başladı. Kürdistan Ordusu Peşmerge ve Irak Ordusu 3 koldan Musul kentine doğru ilerlerken, ABD ve Koalisyon güçleri de havadan destek veriyor. Ayrıca ABD askerleri de Musul harekatında etkin bir şekilde savaşıyor.

Beklenen Musul Harekatı Başladı: Musul Harekatında Son durum!
Beklenen Musul Harekatı Başladı: Musul Harekatında Son durum! Bozo Argeso

Irak’ın Ninova Eyaletinin Başkenti Musul, 2 yıldır Irak Şam İslam Devleti örgütünün işgali altındaydı. Musul’un kurtarılması için tüm hazırlıklar tamamlandı ve dün gece saatlerinde Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin asker elbisesi giyerek generallerle birlikte yaptığı basın açıklamasında Musul harekatının resmen başlatıldığı duyuruldu.


IŞİD Musul’u  ne zaman ve nasıl işgal etti?


10 Haziran 2014 tarihinde Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensupları, IŞİD Halifesi Ebubekir El Bağdadi’nin komutasında Musul kentine girerek Musul’u işgal etti. Kenti İşgal eden DAİŞ güçleri, kentte hilafet ilan ederek kendi yasalarını koydu. Kentteki Şii polis ve askerleri barbarca katleden IŞİD kentte 2 yıldır adeta terör estiriyor. Örgüt mensuplarının kenti ele geçirmesinin ardından yaklaşık 500 bin kişi kenti terk etti, bunlardan 300 bini Kürdistan Bölgesine sığındı.


Musul Operasyonu ne zaman ve nasıl başladı?


Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, dün gece saatlerinde asker elbisesi ile yanındaki Iraklı generaller ile birlikte kameraların önüne geçerek basın açıklaması yaptı. El-İbadi; Değerli halkımız! Kurtuluş vakti geldi, Musul’u Kurtarma operasyonu Başladı.Allah’ın İzniyle kentin DAİŞ’ten kurtarılması amacıyla Musul’da bir araya geleceğiz.DAİŞ’i yok ederek Musul’u yeniden inşa edeceğiz. İfadelerini kullanarak Musul operasyonunun başlatıldığını tüm dünyaya böyle duyurdu.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi Musul Harekatı Açıklaması


Askeri elbise giyen Irak Başbakanına 9 Iraklı üst düzey komutan eşlik etti.Başbakan El-İbadi, Musul kent merkezine sadece polis ve askerlerin gireceğini açıkladı.Başbakanın açıklamasının ardından şehirdeki IŞİD hedefleri yoğun bir şekilde bombardımana tutuldu.Koalisyon güçleri de Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine havadan destek veriyor. Bir Peşmerge komutanı, Musul kentine 3 koldan saldıracaklarını ifade etti.Operasyona 18 binden fazla Kürt gücü katılıyor. ABD ve Fransa Musul harekatı için kurulan üsse uzun menzilli füze yerleştirdi.Seyyar obüsler ve roket rampaları üsse yerleştirilirken, Irak ordusuna bağlı 11 tugayı hazırda bekletiliyor. Musul kent merkezinde en şiddetli çatışmaların yaşanması bekleniyor.

Musul Harekatına 18 Bin Peşmerge Katılıyor

ABD’li Savunma Bakanı Ashton Carter Musul Operasyonu Açıklaması


ABD’li Savunma Bakanı Ashton Carter, yaptığı açıklamada “Musul harekatının DAİŞ’in Irak’ta kalıcı yenilgiye uğratılması için etkin rol oynayacağını belirtti. ABD ve Koalisyon güçlerinin Irak Ordusu ve Peşmerge güçlerine bu zorlu savaşta destek vereceğini açıkladı. Carter, Irak ve Kürt güçleri, “Musul’u DAİŞ nefret ve vahşetinden kurtaracaktır” ifadelerini kullandı.

Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk Musul Harekatı Açıklaması

Obama'nın Özel Temsilcisi Brett McGurk, ‘Bu tarihi operasyonda Irak Ordusu, Kürt Güçleri ve Ninova Gönüllüleri ile birlikte yer almaktan gurur duyuyoruz” dedi.

 

ışid musulu ne zaman işgal etti ışid musulu nasıl işgal etti musul harekatı ne zaman başladı musul operasyonu nasıl başladı musul operasyonu son durum ırak başbakanı musul operaysonu açıklaması musul harekatı peşmerge
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu