Esil Nuceyfi Hakkında Tutuklama Kararı, Esil Nuceyfi Kimdir?

Işid tarafından işgal edilen Musul kentinin eski valisi Esil Nuceyfi hakkında tutuklama kararı çıktı. Iraklı Parlamenter Abdulrahman el Luveyzi, Nuceyfi hakkında TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) mensupları ile işbirliği yaptığı gerekçesiyle tutuklama kararı çıktığını söyledi.

Esil Nuceyfi Hakkında Tutuklama Kararı, Esil Nuceyfi Kimdir?
Esil Nuceyfi Hakkında Tutuklama Kararı, Esil Nuceyfi Kimdir? Bozo Argeso

Irak’ta yayın yapan bir haber ajansına açıklamada bulunan Iraklı Milletvekili Abdulrahman el Luveyzi, Iraklı bir grup milletvekilinin şikayeti üzerine Esil Nuceyfi hakkında tutuklama kararının çıkarıldığını iddia ederek “Şahsımın da içerisinde bulunduğu bir grup vekilin şikayeti üzerine Musul kentinin eski valisi Esil Nuceyfi hakkında yakalama kararı çıkarıldı ve şu an aranıyor” ifadelerine yer verdi.


Eski Musul Valisi Nuceyfi’nin şu an Başika kampında bulunan Türk askerleri ile irtibatta olduğunu ve bunu gerekçe göstererek hakkında davanın açıldığını söyleyen Iraklı Parlamenter, “Türk Ordusunun Irak’tan çıkması için Irak Parlamentosunun onay verdiğini de” sözlerine ekledi.


Esil Nuceyfi Kimdir?


Irak’ın Ninova Eyaletinin Başkenti Musul’un eski valisi Esil Nuceyfi, 2015 yılında Irak Parlamentosunun onayıyla valilik görevinden alındı. Daha sonraları ismi Ninova Muhafızları olarak değiştirilen Haşdi Vatani’nin kurucusudur. Türk askerleri, kent merkezine yaklaşık olarak 20 KM uzaklıktaki Başika Kampında bu oluşuma eğitim veriyordu. Geçtiğimiz günlerde Irak Hükümeti, Türk askerlerinin Başika’dan çekilmesini istemişti ve bu olay Türkiye ile Irak arasında krize neden olmuştu.

 

esil nuceyfi esil nuceyfi kimdir başika ninova muhafızları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu