Irak Ordusu: Musul Operasyonunda Türkiye Yok!

Günlerdir konuşulan Türkiye’nin Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki haberler Irak Ordusu tarafından yalanlandı. Irak Ordusu, bu yöndeki haberleri yalanlayıp Türkiye’nin Musul operasyonunda yer almadığı söyledi.

Irak Ordusu: Musul Operasyonunda Türkiye Yok!
Irak Ordusu: Musul Operasyonunda Türkiye Yok! Bozo Argeso

Tarihi Musul Operasyonu bugün 8. Gününde tüm hızıyla sürüyor. Musul operasyonu hakkında çok sayıda  çelişkili haberler de gelmeye devam ediyor.  Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin koalisyon güçleri ile birlikte Musul operasyonuna katıldığı ve ayrıca Başika kampından da operasyona karadan destek verdiği dile getirilmişti. Ülkemizin Musul operasyonunda yer aldığı yönündeki haberler Irak Ordusu tarafından yalanlandı. Irak Ordusunun Müşterek Harekat Merkezi Sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Musul Operasyonunda hiçbir Türk unsurunun bulunmadığı ifade edildi.


Dün yetkililer tarafından yapılan açıklamada Başika Kampında bulunan Türk askerlerinin Musul Operasyonuna katıldığı ve Peşmergenin yardım isteği üzerine topçu atışlarıyla DAİŞ hedeflerini vurduğu söylenmişti. Henüz bu açıklamaların üzerinden saatler geçmemişken, Irak Ordusundan söz konusu haberlerle ilgili açıklama geldi. Irak Ordusu, operasyonda hiçbir Türk unsurunun bulunmadığını söyledi.

Öte yandan Türk Askerinin Başika Kampında bulunması ile başlayan kriz devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk Askerinin Başika Kampındaki varlığının devam edeceğini açıklamıştı.


Irak Hükümeti ise Türk Askerinin derhal Başika Kampını terk etmesi gerektiğini aksi takdirde iki ülke arasında sorun yaratacağı dile getirilmişti.


Kaynak-BBC TÜRKÇE

 

musul operasyonu başika ırak ordusu türkiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu