Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir?

Ak Parti Hükümetinin Türk Tipi Başkanlık Sistemi nedir, Türk Tipi Başkanlık Modeli ile ABD Başkanlık Modeli arasındaki farklar nedir?

Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir?
Türk Tipi Başkanlık Sistemi Nedir? Bozo Argeso

Uzun süredir tartışılan ve son birkaç yıl içerisinde gündemden düşmeyen Türk Tipi Başkanlık Modeli hakkındaki bilgiler şöyle;

 

Türk Tipi Başkanlık Modeli, ABD Başkanlık Modelinden farklı bir başkanlık modelidir. Türk Tipi Başkanlık Modeli çift meclis ve eyalet sistemini öngörmüyor. Ayrıca Başkan ve Başkan yardımcısı da birlikte seçiliyor.

 

İşte Türk Tipi Başkanlık Modeli


HDP’nin karşı çıktığı başkanlık sisteminin detayları netleşmeye başlıyor. Türk Tipi Başkanlık Sistemi, ABD’nin aksine tek meclisi ve üniter devleti esas alıyor. Meclis ve Başkana siyasi kilitlenme durumlarında ise karşılıklı fesih yetkisinin verilmesi tartışılıyor. Şayet ortada bir kriz oluşursa Başkan ve Meclis kendisini feshetme yetkisini kullanabilecek yetkisine sahip olacak.

 

*İki turda halk oylamasında seçilen başkan, 5 yıl görevde kalacak ve başkan seçilen sadece iki dönem başkanlık görevini yapacak.


*Türkiye’de son yapılan milletvekili seçimlerinde en az yüzde 5 oranında oy alan partiler ve en az 100 bin seçmen başkanlık seçimlerine aday gösterebilir.


*Başkanlık seçimleri için hazırlanan oy pusulasında başkan yardımcısı adayı da bulunacak. Başkanla birlikte başkan yardımcısı da seçilecek.


*TBMM ve Başkanlık seçimleri aynı gün içerisinde yapılması öngörülüyor.


*Başkan seçilecek olan çok sayıda yetkiye sahip olacak. Yürütme yetkisinin kendisinde olacağı  belirtilirken, Bakanları da atayıp görevden alabilecek.


*Şayet Başkan hakkında bir suçlama iddiası varsa, TBMM üye sayısının en az 3’te 2’sinin  (367) vereceği önerge ile hakkında soruşturma açılabilecek.


*Yüce Divan’a sevk kararı ise TBMM üye tam sayısının 4’te 3’ü (412) gizli oyuyla alınabilecek.

başkanlık modeli türk tipi başkanlık modeli hakkında başkan yetkileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu