Mardin’de Zehirli Yağmur Paniği

Mardin merkez ve merkeze bağlı ilçelerde asit yağmuru tedirginliği yaşanıyor. Mardin’de yaşayan vatandaşları uyaran yetkililer, halkın yağmur altında dolaşmamalarını istedi.

Mardin’de Zehirli Yağmur Paniği
Mardin’de Zehirli Yağmur Paniği Anahaberim

Mardin ve ilçelerinde iki gündür yağan yağmurun asit yağmuru olduğu gerekçesiyle halkı korku ve panik sarmış durumda.  Şu an operasyonların sürdüğü Musul kentinde yayılan zehirli gaz bulutlarının yayılıp yağmura karışarak yağdığı  dile getirildi. Mardin Büyükşehir Belediyesi ve Mardin Sağlık Müdürlüğü, Mardin halkının evlerinden çıkmaması ve yağmur altında dolaşmaması konusunda uyardı.

 

Mardin İl Sağlık Müdürlüğü’nün vatandaşları uyarmasının ardından, vatandaşlar mecburi bir durum olmadıkça dışarıya çıkmıyor. Yağan yağmurun asit yağmuru olduğu gerekçesiyle kent adeta terkedilmiş bir kent görünümüne büründü.

 

Alışveriş merkezleri, çarşı, oyun parkları ve sokaklar boş kalırken, mecburi bir durum nedeniyle dışarıya çıkan vatandaşların da tedirgin oldukları belirtiliyor. Şu ana kadar çok sayıda vatandaş, yaşadığı tedirginlik nedeniyle hastanelere başvurdu.

 

Mardin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü,yağan yağmur suyunun incelemeye alındığı kükürt oranının da yüksek olduğunu gözlemlerken, bu kükürt oranının insan sağlığını ciddi bir şekilde etkileyecek düzeyde olmadığı da belirtildi.

 

Kentin sakinleri, kentte çok güzel bir havanın hakim olduğu ancak havanın kapalı olduğu ve nefes alıp vermede sorun yaşadıklarını dile getirdi.


Mardin Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ahmet Kılıç, Yağan asit yağmurunun sadece insanları değil tarım alanları ve yaşayan tüm canlıları etkileyeceğini belirtip, halkın kapı ve pencerelerini kapatmaları gerektiğini ifade etti.

 

Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş  ise yazılı açıklamada bulunarak “Geçtiğimiz hafta IŞİD örgütünün Musul’a yapılan hava saldırını durdurmak için Musul kentinin güney kesimlerinde ki bir kükürt tesisine saldırıda bulunduğu ve saldırının ardından da zehirli gazlarının yayıldığını” ifade etti. Bu bilgilerin ise NASA’dan gelen kaynaklarda yer aldığının altı çizildi.

 

mardin kükürt yağmuru asit yağmuru mardin asit yağmuru ışid musul kükürt
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı