Saatler Neden Geri Alınmıyor?

Ülkemizde her yıl Ekim ayının sonunda geçilen kış saati uygulamasına bu yıl geçilmiyor. Peki saatler neden geri alınmıyor, kış saatine neden geçilmiyor? İşte haberin ayrıntıları…

Saatler Neden Geri Alınmıyor?
Saatler Neden Geri Alınmıyor? Anahaberim

Türkiye’de gün ışığından daha fazla yararlanmak nedeniyle 30 Ekim 2016 Pazar günü kış saati uygulamasına geçilmeme kararı alındı. Android (Akıllı telefon, tablet v.b) cihazlar ve otomatik saat kullanan vatandaşların dikkat etmesi gerekiyor.


Otomatik olarak saat ayarlanan cihazları kullanan vatandaşların cihazları 30 Ekim Pazar günü saat 04.00'dan otomatik olarak kış saati uygulamasına geçebilir. Bu karışıklığın yaşanmaması için vatandaşların dikkatli olmaları gerekiyor. Otomatik olarak saat ayarlanan cihazları kullananlar saatleri karıştırabilir ve çok sayıda sıkıntı yaşanabilir. Bu nedenle kış saati uygulamasına otomatik olarak geçen cihaz sahipleri, bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini göz önünde bulundurarak şayet saatleri geri alınırsa bile saatlerini ayarlamaları gerekecektir.

Neden Saatler Geri Alınmıyor?

7 Eylül’de saatlerin geri alınmayacağı ile ilgili gerekçeli kararResmi Gazetede  yayınlanmıştı.


Resmi Gazetede yayımlanan“2016/9154 sayılı kararla gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla ülke genelinde 27 Mart Pazar günü saat 03.00'dan itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının sürdürülmesi kararlaştırılarak, 30 Ekim Pazar günü saat 04.00'dan itibaren bir saat geri alınması ibaresi yürürlükten kaldırıldı.” Bu karar gereğince bu yıl kış saati uygulamasına geçilmeyecektir. Özellikle takvimlerdeki namaz vakitlerine dikkat edilmesi hususunda dikkatli olunması da gerekiyor.


Olası bir karışıklığın oluşmaması için GSM operatörleri de kullanıcılarını bu konuda bilgilendirecektir.

saatler geri alınacak mı saatler neden geri alınmıyor kış saatine geçicekmi kış saatine neden geçilmiyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
İsrail’in Yeni Başbakanı Naftali Bennett Oldu
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı
Rusya Türkiye'ye Uçuşları Kısıtladı