İİBF Mezunlarının Başlıca Sorunları

İİBF Mezunları Okulda 4 sene boyunca yönetici gibi yetiştiriliyor, nasıl yönetilir gibi konuları öğreniyor. Ancak yeterli sayıda kadro verilmediği için atanamıyorlar. Yaklaşık 430.000 İİBF mezununa verilen kadro sayısı 5000 bile değil. Yani kaba bir tabirle 100 İİBF mezunundan sadece 2 tanesi atanabiliyor! Ayrıca ne zaman ki Maliye Bakanlığı, PTT gibi sadece İİBF mezunu alan kurumlar 4001 kadrolarıyla memur almaya başladı işte o zaman zaten kıt olan atama sayıları gittikçe azaldı ve yok olmaya mahkum oldu. Uzmanlaşmanın hayati önem taşıdığı günümüzde liyakat esaslarına uyulmadan alım yapılması İİBF mezunlarının mağduriyetini arttırmaktadır. İİBF mezunlarının başlıca sorunları şu şekildedir.

İİBF Mezunlarının Başlıca Sorunları
İİBF Mezunlarının Başlıca Sorunları Serdar K

İİBF MEZUNLARININ BAŞLICA SORUNLARI

1. Öncelikle kadro sorunu. Her sene yeni mezun olanlarla birlikte yüzbinlerce açıkta genç beklerken alım yapılan kontenjan 4000-5000’lerde kalabiliyor. Bu da gençlerin ümitsizliğini arttırıyor.

2. Süreç çok uzun. KPSS’den yüksek puan alsalar bile kurum sınavı, kurum mülakatı, çağırılma ve bekleme süreleri derken bir yılı geçen süreçler gençleri yıpratıyor.

3. Özel sektöre başvurduklarında da onlara “Her an kamuya yaptığı başvuru onaylanıp ayrılabilir” gözüyle bakılıyor, kalıcı görülmüyor bu yüzden de tercih edilmiyorlar.

4. KPSS’den 100 üzerinden 100 yapmanın bile yetersiz olduğu bir durum var. Daha sonra kurum sınavı ve arka arkaya mülakatlar yapılıyor, öyle ki 5., 6. Mülakatta elenen adaylar oluyor, bunun o gencin üzerindeki etkisini düşünebiliyor musunuz?

5. Bütün bu sınav, mülakat vs. süreçleri sırasında hiçbir gelirleri olmamasına rağmen sınav ücretlerini ve sınavların yapıldığı illere gidiş-gelişteki maliyetleri karşılamaları gerekiyor. Kadro sayısının artmamasına rağmen sınav başvuru ücretleri ve tercih ücretleri artıyor.

6. Özellikle Gelir Uzman Yardımcılığı ,Mali hizmetler uzman yardımcılığı ve vergi müfettişliği pozisyonunun az açılmasi durumunda 2016 yılında 80 üstü puan elde eden adayların puanları silinecek, tekrar sürecin başına dönmek ve en az bir yıl kaybetmek durumunda kalacaklar.

7. Aile baskısı, çevre baskısı, psikolojik rahatsızlıklar, bunlara bağlı fiziksel rahatsızlıklar çok ciddi etkilere ulaşmış durumda. Üç yıl ders çalışmaktan keratokonus (kornea bozukluğu) hastalığına yakalananlar var.

8. Mülakatlar sırasında ve sonrasındaki referans konusu gençlerin sisteme güvenini azaltmış durumda. Referansı, çevresi olmayan gençler havlu atmış ya da atmaya yaklaşıyor. Referans konusunun adilane işlemediğini düşünüyorlar.

9. Çok farklı bölümlerde okuyan gençlerin maliyede görev alması mümkün iken İİBF mezunları kendi bölümlerinden başka yerlere yerleştirilemiyor. Adeta kapana kısılmış vaziyetteler, çıkar yol bulamıyorlar.

10. Kpss Sınav yerlerinin 17 ile düşürülmesi gençleri çok zorluyor ve Kurum sınavlarının sadece Ankaraya yapılıyor olması 1 kurum sınavı için sınav ücreti, yol ,yeme ve içme , kalacak yer parası ile yaklaşık 400 TL masrafı oluyor. Buna bir çözüm geliştirilebilirse zaten geliri olmayan bu gençlerimiz ciddi derecede bir külfetten kurtulacak.

11. Bu karmaşa içinde yılları geçen gençlerimizden bekar olanlar evlenemiyor, evlenebilmiş olanlar dünyanın en güzel duygusu olan evlat sahibi olmaktan mahrum kalıyor. Aile yapımız ve nesillerimizin devamı zarar görüyor.

12. Alımların 4001’e göre yapılması, yani herhangi bir lisans memuru olma şartı 4 yıllık herhangi bir bölüm mezununu İİBF mezununun önüne geçirebiliyor. Zaten çok ciddi sayıdaki İİBF mezunu sayısına bir de bu 4001 durumu eklenince mızrak çuvala sığmaz oluyor.

13. Kurum sınav zamanları belli olmadığı için Kpss den sonra bile sürekli ders çalışmak durumunda kalınıyor ve açılmayan kurum sınavları hayal kırıklığına uğratıyor aile baskısıyla beraber psikolojik sorunlara yol açıyor

14. Kpss 2016 alan puanlarının geçerlilik süresi 2 yıldan 1 yıla dusuruldu.Ohal vb dolayı 2016 puanlarını içeren yeteri kadar sınav açılmadı ve puanlar boşa gidecek.Tekrar 2 yıla çıkarılması talep ediliyor

15. KYK- PTT-GÜMRÜK gibi daha önce Merkezi Alımdan yapan kurumların Merkezi Alım dışına çıkarılması.

16.Her Yere açılan İİBF fakülteleri artı AÖF'den her sene mezun olan devasa sayıda İİBF'li olması.

iibf mezunları ne istiyor iibf mezunlarının sorunları
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu