Tutuklanan 9 HDP’li Vekilden Sonra Kaç HDP’li Vekil Kaldı? HDP Mecliste Olacak mı?

HDP'li 9 vekilin tutuklanmasının ardından HDP'de kaç milletvekili kaldı ve HDP meclise geri dönecek mi? İşte haberin ayrıntıları.

Tutuklanan 9 HDP’li Vekilden Sonra Kaç HDP’li Vekil Kaldı? HDP Mecliste Olacak mı?
Tutuklanan 9 HDP’li Vekilden Sonra Kaç HDP’li Vekil Kaldı? HDP Mecliste Olacak mı? Anahaberim

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 Cuma gecesi HDP’li vekillere yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 12 vekilden 9’u tutuklandı, 3’ü de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu tutuklanmaların ardından herkesin merak ettiği konu kaç hdp’li vekil kaldı ve hdp mecliste olacak mı konusu oldu.

 

4 Kasım’da HDP’ye yönelik yapılan terör operasyonunda HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Selma Irmak, İdris Baluken, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım, Leyla Birlik, Abdullah Zeydan ve Ferhat Encü tutuklandı, Ziya Pir, İmam Taşçıer savcılıktan, Sırrı Sürreya Önder ise  adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Tutuklanan 9 vekille birlikte HDP’nin (Halkların Demokratik Partisi) 49 vekili  mecliste kaldı. HDP’den Ağrı’da vekil seçilen Leyla Zana’nın yemin metnini usulüne uygun okumaması nedeniyle vekilliği kabul edilmemişti.

 

Tutuklanan milletvekillerinin vekilliği henüz düşmedi. Mahkumiyet kararlarının kesinleşmesine kadar da maaşlarını alabilecek ve meclise soru önergesi verebilecek.

Dün ise HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen’in yaptığı açıklama HDP olarak meclisten çekileceklerini duyurdu. Ancak meclise dönüp dönmeyeceklerini de net bir şekilde bildirmedi.

 

CHP Genel Başkanı kemal Kılıçdaroğlu’nun sağduyu çağrısına ise Bilgen’den sert cevap geldi. HDP Sözcüsü Bilgen, “Meclise  dönüp dönmeyeceğimize halk karar verecektir” açıklamasını yaparak Sine-i Millet’i işaret etti.

 

 

hdp meclise dönecek mi kaç hdp milletvekili kaldı hdp mecliste olacak mı sine-i millet hdp
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti