Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları

Geçici Köy Korucularının isimleri ve maaşlarının değişeceği belirtilirken, korucu alımlarında da belli kriterler ön planda olacak.

Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları
Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları Bozo Argeso

PKK örgütünün silahlı faaliyetlerinin başladığı ilk zamandan beridir Doğu ve Güneydoğu’da örgüte karşı silah alan Geçici Köy Korucularının isimleri değiştirildi. Şu an 840 TL olan maaşları da en düşük memur maaşına endekslendi ve emeklilik haklarında da iyileştirme yapıldı.


Yaklaşık 35 yıldır korucuların İsimleri Geçici Köy Korucuları’ydı. Son zamanlarda PKK mensuplarının güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda güvenlik güçleri içerisinde aktif olarak çatışmalara katılan korucuların statüleri değişti. Korucuların isimlerinde “Geçici” ve Köy” ibaresi kalktı. Bundan böyle korucuların isimleri Güvenlik Korucuları olacak.

 


Geçtiğimiz yıllarda HDP’nin öncülük ettiği Çözüm Sürecinde kaldırılması dahi gündeme gelen Korucuların statülerinde değişikliğe gidildi. Koruculara 5 bin yeni kadro verildiği açıklanırken, maaşlarının ise en düşük memur maaşına endekslendiği de belirtildi.
Daha önceleri emekli olan korucu maaşı 280 TL’ydi  asgari ücret alan korucuların artık en düşük memur maaşını alacağı da öğrenildi.

 

Korucu alım şartları ise şöyle; Yeni isimleri Güvenlik Korucuları alımlarında artık askerlik şartı aranacak. Askerliğini yapmayanlar korucu olamayacak. Emekli ve şehit korucu yakınlarına öncelik tanınacak. Korucu alımlarında ayrıca GBT uygulaması yapılacak ve özgeçmişlerine bakılacak.  Güvenlik korucuları Özel Harekat ve Askerlerle birlikte operasyonlarda da ön saflarda çatışmalara katılacak.


Yeni korucular özellikle genç kesimden olacak ve ayda bir kez de Jandarma tarafından kendilerinin silahlı eğitimleri ve denetlemeleri yapılacak. Korucuların asker ve polis gibi tam teçhizatlı olacağı da belirtiliyor.

 

korucu korucu alım şartları güvenlik korucusu güvenlik korucusu alımları korucu maaşları korucu memur maaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
nizam     2016-11-26 ne zaman dahatılacak bellimi
mert gurur     2016-11-22 Alım ne zaman olacak bilgisi olan varmı ...
salih     2016-11-21 alim ne zaman duyuru yokmu
kamil     2016-11-19 yasar sınırı 30 tuz
bedin     2016-11-18 yaş kaç olacak
bedin     2016-11-18 yaş kaç olacak
cetin     2016-11-17 Basvuru ne zaman bilgi alabiliriz
ali     2016-11-17 alım ne zaman alım var dıyosuz beklıyoruz ne alım ne acıklama var
mehmet     2016-11-15 ya bu askerlik şartı kaldırılsın bi sürü genç kardeşimiz askerlik şartından dolayı başvuru yapamıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika:Küba Lideri Fidel Castro Yaşamını Yitirdi
Son Dakika:Küba Lideri Fidel Castro Yaşamını Yitirdi
Flaş Haber: 6 Bin öğretmen Göreve Dönüyor-İsimleri Belli mi?
Flaş Haber: 6 Bin öğretmen Göreve Dönüyor-İsimleri Belli mi?