Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları

Geçici Köy Korucularının isimleri ve maaşlarının değişeceği belirtilirken, korucu alımlarında da belli kriterler ön planda olacak.

Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları
Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları Bozo Argeso

PKK örgütünün silahlı faaliyetlerinin başladığı ilk zamandan beridir Doğu ve Güneydoğu’da örgüte karşı silah alan Geçici Köy Korucularının isimleri değiştirildi. Şu an 840 TL olan maaşları da en düşük memur maaşına endekslendi ve emeklilik haklarında da iyileştirme yapıldı.


Yaklaşık 35 yıldır korucuların İsimleri Geçici Köy Korucuları’ydı. Son zamanlarda PKK mensuplarının güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda güvenlik güçleri içerisinde aktif olarak çatışmalara katılan korucuların statüleri değişti. Korucuların isimlerinde “Geçici” ve Köy” ibaresi kalktı. Bundan böyle korucuların isimleri Güvenlik Korucuları olacak.

 


Geçtiğimiz yıllarda HDP’nin öncülük ettiği Çözüm Sürecinde kaldırılması dahi gündeme gelen Korucuların statülerinde değişikliğe gidildi. Koruculara 5 bin yeni kadro verildiği açıklanırken, maaşlarının ise en düşük memur maaşına endekslendiği de belirtildi.
Daha önceleri emekli olan korucu maaşı 280 TL’ydi  asgari ücret alan korucuların artık en düşük memur maaşını alacağı da öğrenildi.

 

Korucu alım şartları ise şöyle; Yeni isimleri Güvenlik Korucuları alımlarında artık askerlik şartı aranacak. Askerliğini yapmayanlar korucu olamayacak. Emekli ve şehit korucu yakınlarına öncelik tanınacak. Korucu alımlarında ayrıca GBT uygulaması yapılacak ve özgeçmişlerine bakılacak.  Güvenlik korucuları Özel Harekat ve Askerlerle birlikte operasyonlarda da ön saflarda çatışmalara katılacak.


Yeni korucular özellikle genç kesimden olacak ve ayda bir kez de Jandarma tarafından kendilerinin silahlı eğitimleri ve denetlemeleri yapılacak. Korucuların asker ve polis gibi tam teçhizatlı olacağı da belirtiliyor.

 

korucu korucu alım şartları güvenlik korucusu güvenlik korucusu alımları korucu maaşları korucu memur maaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ömet     2017-02-18 Hani maaş nerde asgari ücrete devam keriz korucular
davut     2017-02-04 saygıdeger buyuklerimiz hep lafta maas,imizda iyilelesme falan yok hep avuntu
mehmet     2017-01-27 - ben bu yıl emekli oldum bizim tezminatimiz varmı
Ramazab     2017-01-26 31 yaşındayım koy korucusu olarak bılırmıyım
Nazmi caner     2017-01-24 Yalan kaldırılıyoruz
Cemal kus     2017-01-24 Kuskuca devlet vatandaşını nasıl kandırır yıllardır bu devlete hizmet eden canlarını feda eden korucuları her yıl bu şekilde kandırıyor
ferhat     2017-01-22 bizler keriz koruculariz verdigi paraya bak devletin
Sulo     2017-01-19 Ben1973doğmliym. mardin.buyenicıkan.yasa.yıbilen.lıtfen.cavbversın.gunumı.doldırmşım27.yıllutfen.bunbilen.cevabversin.emsalmvarm.vars.söylesn.şmdiden.alhraziolsn
serdar kaya     2017-01-15 Sayin degerli buyuklerim 31yasindayim bende korucu olmak istiyorum arz ederim
Hrk     2017-01-15 Hani maaş değişmişti
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
Berat Albayrak Yeni Ekonomik Modeli Açıkladı
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu
24 Haziran İYİ Parti Milletvekili Adayları isim Listesi Belli Oldu