Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları

Geçici Köy Korucularının isimleri ve maaşlarının değişeceği belirtilirken, korucu alımlarında da belli kriterler ön planda olacak.

Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları
Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları Bozo Argeso

PKK örgütünün silahlı faaliyetlerinin başladığı ilk zamandan beridir Doğu ve Güneydoğu’da örgüte karşı silah alan Geçici Köy Korucularının isimleri değiştirildi. Şu an 840 TL olan maaşları da en düşük memur maaşına endekslendi ve emeklilik haklarında da iyileştirme yapıldı.


Yaklaşık 35 yıldır korucuların İsimleri Geçici Köy Korucuları’ydı. Son zamanlarda PKK mensuplarının güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda güvenlik güçleri içerisinde aktif olarak çatışmalara katılan korucuların statüleri değişti. Korucuların isimlerinde “Geçici” ve Köy” ibaresi kalktı. Bundan böyle korucuların isimleri Güvenlik Korucuları olacak.

 


Geçtiğimiz yıllarda HDP’nin öncülük ettiği Çözüm Sürecinde kaldırılması dahi gündeme gelen Korucuların statülerinde değişikliğe gidildi. Koruculara 5 bin yeni kadro verildiği açıklanırken, maaşlarının ise en düşük memur maaşına endekslendiği de belirtildi.
Daha önceleri emekli olan korucu maaşı 280 TL’ydi  asgari ücret alan korucuların artık en düşük memur maaşını alacağı da öğrenildi.

 

Korucu alım şartları ise şöyle; Yeni isimleri Güvenlik Korucuları alımlarında artık askerlik şartı aranacak. Askerliğini yapmayanlar korucu olamayacak. Emekli ve şehit korucu yakınlarına öncelik tanınacak. Korucu alımlarında ayrıca GBT uygulaması yapılacak ve özgeçmişlerine bakılacak.  Güvenlik korucuları Özel Harekat ve Askerlerle birlikte operasyonlarda da ön saflarda çatışmalara katılacak.


Yeni korucular özellikle genç kesimden olacak ve ayda bir kez de Jandarma tarafından kendilerinin silahlı eğitimleri ve denetlemeleri yapılacak. Korucuların asker ve polis gibi tam teçhizatlı olacağı da belirtiliyor.

 

korucu korucu alım şartları güvenlik korucusu güvenlik korucusu alımları korucu maaşları korucu memur maaşı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
serdar kaya     2017-01-15 Sayin degerli buyuklerim 31yasindayim bende korucu olmak istiyorum arz ederim
Hrk     2017-01-15 Hani maaş değişmişti
Rıfat     2017-01-08 Boş bir hikayeye kanıyoruz.. İsim değişikliği ile bir kaç yıl daha avuturlar. Yıllardır aynı hile.. Milletvekilleri kendi maaşlarına gece yarısı zamlarla iyileştirmesini biliyor. Her hükümet başından salıyor. Maaşı en düşük memur maaşı yapsınlar, isim YGGKy(yarım geçici köy korucusu ).
Celalettin cakas     2017-01-03 Ben 45 yaşındayım 25 yıldır korucuyum hala görevimin başındayım emekli olsam ne kadar maaş alacam bide tazminat varmı
Ahmet     2016-12-30 Yas sınırı otuz alimlar bayadir baslamis br devam ediyo
27     2016-12-29 Şuan emekli olacaklar nekadar olacak
kars36     2016-12-20 yalan haber memur maaşına indekslen miş miş yalan bi defa sgk yapmıyorlar maaş da 1300 tl dir oysaki en düşük memur mmaş 2650 tl gibi bir rakamdır
Mehmet     2016-12-18 Ünce Vatan
nizam     2016-11-26 ne zaman dahatılacak bellimi
mert gurur     2016-11-22 Alım ne zaman olacak bilgisi olan varmı ...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika: 5 Ocak İzmir’de Patlama
Son Dakika: 5 Ocak İzmir’de Patlama
2017 Yılbaşı Milli Piyango Sitesi Neden Açılmıyor?
2017 Yılbaşı Milli Piyango Sitesi Neden Açılmıyor?