Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları

Geçici Köy Korucularının isimleri ve maaşlarının değişeceği belirtilirken, korucu alımlarında da belli kriterler ön planda olacak.

Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları
Korucuların İsimleri ve Maaşları Değişti: Korucu Alımı Şartları Anahaberim

PKK örgütünün silahlı faaliyetlerinin başladığı ilk zamandan beridir Doğu ve Güneydoğu’da örgüte karşı silah alan Geçici Köy Korucularının isimleri değiştirildi. Şu an 840 TL olan maaşları da en düşük memur maaşına endekslendi ve emeklilik haklarında da iyileştirme yapıldı.


Yaklaşık 35 yıldır korucuların İsimleri Geçici Köy Korucuları’ydı. Son zamanlarda PKK mensuplarının güvenlik güçleri ile girdiği çatışmalarda güvenlik güçleri içerisinde aktif olarak çatışmalara katılan korucuların statüleri değişti. Korucuların isimlerinde “Geçici” ve Köy” ibaresi kalktı. Bundan böyle korucuların isimleri Güvenlik Korucuları olacak.

 


Geçtiğimiz yıllarda HDP’nin öncülük ettiği Çözüm Sürecinde kaldırılması dahi gündeme gelen Korucuların statülerinde değişikliğe gidildi. Koruculara 5 bin yeni kadro verildiği açıklanırken, maaşlarının ise en düşük memur maaşına endekslendiği de belirtildi.
Daha önceleri emekli olan korucu maaşı 280 TL’ydi  asgari ücret alan korucuların artık en düşük memur maaşını alacağı da öğrenildi.

 

Korucu alım şartları ise şöyle; Yeni isimleri Güvenlik Korucuları alımlarında artık askerlik şartı aranacak. Askerliğini yapmayanlar korucu olamayacak. Emekli ve şehit korucu yakınlarına öncelik tanınacak. Korucu alımlarında ayrıca GBT uygulaması yapılacak ve özgeçmişlerine bakılacak.  Güvenlik korucuları Özel Harekat ve Askerlerle birlikte operasyonlarda da ön saflarda çatışmalara katılacak.


Yeni korucular özellikle genç kesimden olacak ve ayda bir kez de Jandarma tarafından kendilerinin silahlı eğitimleri ve denetlemeleri yapılacak. Korucuların asker ve polis gibi tam teçhizatlı olacağı da belirtiliyor.

 

korucu korucu alım şartları güvenlik korucusu güvenlik korucusu alımları korucu maaşları korucu memur maaşı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti