HDP’li Ziya Pir NATO’da Başkan Yardımcısı Oldu: Ziya Pir Kimdir?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, İstanbul’da düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi 62. Genel Kurulu'nda, Alt Komite Başkan Yardımcısı oldu.

HDP’li Ziya Pir NATO’da Başkan Yardımcısı Oldu: Ziya Pir Kimdir?
HDP’li Ziya Pir NATO’da Başkan Yardımcısı Oldu: Ziya Pir Kimdir? Anahaberim

Bugün İstanbul’da gerçekleşen NATO Parlamenter Asamblesi 62'nci Genel Kurulu'nda dün NATOParlamenter Asamblesi (PA) Alt Komitesi seçimlerinde NATO PA üyesi Milletvekili Ziya Pir alt komitenin başkan yardımcısı oldu. Oy biriliğiyle NATO PA Alt komitesinin başkan yardımcılığına seçilen HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, 3 Kasım’da HDP eş Başkanı Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte gözaltına alınmış ve adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.


HDP Vekil Pir, sosyal medya twitter hesabında "Hay Allah... görevim gereği sık sık yurtdışına çıkmalıyım ama yurtdışı yasağım var!!!" paylaşımında bulundu. Ayrıca konu ile ilgili açıklama yapan Pir, yabancıların kendisini seçmesi sırasında yurt dışı yasağının da bildiklerini dile getirdi.

Peki Ziya Pir Kimdir, Nerelidir?


Ziya Pir, 1970 yılında Gümüşhane’nin Torul İlçesinde dünyaya geldi. Ekonomist, Siyasetçi ve HDP Diyarbakır Milletvekilidir.


İlkokul ve ortaokulu Türkiye’de okuyan Pir, 1979’da ailesiyle birlikte Almanya’ya göç etmesi sebebiyle Liseyi Almanya’da okudu. Biberach'ta Endüstri İşletmesi ve Bochum'da Ekonomi bölümü eğitimini aldı.


Diploma tezini "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Ekonomik Uyum İçin Bir Araç Olarak Gümrük Birliği" konusunda hazırladı.

AB Komisyonu Proje Yöneticiliği, Köln, Düsseldorf ve Londra'da çeşitli şirketlerde yöneticilik, birçok sosyal, siyasi ve akademik kuruluşta yöneticilik.

Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce, orta düzeyde Fransızca bilmektedir.
 
1982 yılında Diyarbakır Cezaevi'nde yaşamını yitiren PKK örgütünün kurucularından Gümüşhaneli Kemal Pir'in yeğenidir

 

ziya pir kimdir ziya pir nerelidir kemal pir nato
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti