2016-2017 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

2016-2017 Kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak, kış lastiği uygulaması cezası ne kadar? İşte haberin detayları.

2016-2017 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?
2016-2017 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor? Anahaberim

Kış Lastiği Uygulamasına kısa süre kaldı. Peki kış lastiği uygulaması nedir?, Lastiğini değiştirmeyenlere ne kadar ceza kesilecek?


Türkiye’de soğuk havalar ve özellikle karlı havalar etkisini göstermeye başladı bile. Bu yıl Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık 2016’da başlayacak. Uygulama ise önümüzdeki yıl Nisan ayının 1’ince sona erecek.

 

Kış Lastiği Uygulamasının Cezası


Lastiğini değiştirmeyen sürücüler 602 Türk Lirası ceza alacak. Geçtiğimiz yıl uygulamaya uymayan sürücülere 1 Milyon 951 bin 119 Lira ceza kesildi.


Kış lastiği uygulaması nedir?


Kış uygulamasında kullanılan lastiklerin, yaz lastiklerine nazaran derinlikleri daha fazladır. Desen ve doluluk oranları az olmakla birlikte kar, su, buz ve çamur gibi maddelerin kolaylıkla dışarı çıkması için lastiklerin doluluk oranı azdır. Lastiklerin dişli bir yapısı bulunmakta. Bu nedenle çamurlu, buzlu ve karlı yerler başta olmak üzere kış şartlarındaki yüzeylerde daha kolay hareket edilir. Kış lastiklerindeki özel karışım nedeniyle de soğuk havalara karşı dayanıklı olur.


Ayrıca rahat bir şekilde zincir takılması için özel olarak kış şartlarına uygun üretilirler.
Kış şartlarında oluşabilecek kazalara ve aksiliklere karşı bu uygulamaya uygun lastik kullanılması zorunlu kılınmıştır. Şayet bu uygulamaya uygun davranmayan sürücüler olursa, onlara 602 Türk Lirası para cezası kesilecek.

 

kış lastiği uygulaması kış lastiği uygulaması ne zaman kış lastiği uygulaması cezası kış lastiği uygulaması nedir
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti