Kozmik Oda Savcısı Mustafa Bilgili Kimdir ?

Kamuoyu'nda Kozmik oda savcısı olarak bilinen Savcı Mustafa Bilgili tutuklandı

Kozmik Oda Savcısı Mustafa Bilgili Kimdir ?
Kozmik Oda Savcısı Mustafa Bilgili Kimdir ? Serdar K

Kamuoyu'nun 2009 Yılında gündemi uzun süre Meşgul eden Kozmik oda savcısı olarak tanıdığı Savcı Mustafa Bilgili'nin FETÖ kapsamında yürütülen soruşturma çerçevesinde gözaltına alındığı belirtiliyor.

Eski Ankara Cumhuriyet Başsavcısı olarak tanınan Mustafa Bilgili Kozmik Oda isimli davayla geçtiğimiz senelerde Türkiye Gündemi'ni uzun süre meşgul etmişti. Savcı'nın FETÖ soruşturmaları çerçevesinde tutuklanması ise kamuoyu'nda şaşkınlık yaratı.

Mustafa Bilgili, Türkiye'de "Kozmik Oda" olarak anılan, Aralık 2009' yılında önemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a "suikast düzenleneceği" iddiası üzerine açılan soruşturmayı yürütmüştü.

Savcılık, Genelkurmay Başkanlığı Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığına ait "devlet sırrı" niteliğindeki belgelerin bulunduğu 11 ve 16 nolu odalarda (kozmik oda) arama yapmak istemiş, Genelkurmay Seferberlik Tetkik Dairesi Başkanlığı görevlileri ise çift kilitli çelik kapılarla muhafaza edilen odalardaki bilgi, belge ve arşiv kayıtlarının devlet sırrı niteliğinde, devletin güvenliğiyle ilgili doğrudan bilgiler içerdiğini belirterek, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 125. maddesi gereği cumhuriyet savcılığına bu odalara giriş izni verilemeyeceğini ifade etmişti.

Bunun üzerine savcılığın talebiyle o dönemde Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi üyesi olan ve FETÖ suçlamasıyla halen aranan Hakim Kadir Kayan, bu odalarda 20 gün boyunca arama yapmış, CD, dosya ve hard disklerden oluşan "gizli belgeler" dışarı çıkarılarak, FETÖ ile bağlantılı oldukları tespit edilen TÜBİTAK uzmanı bilirkişilere çözümletilmişti.

mustafa bilgili kimdir kozmik oda nedir mustafa bilgili neden tutuklandı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
EYT’liler İle İlgili Flaş Gelişme
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti
Ünlü Sanatçı Dilber Ay Vefat Etti